Dolphins har förlorat tre matcher den här säsongen. Den första av dessa kom mot just Alvik i oktober, 60–65.
– Men det var kanske inte så jämnt som siffrorna visar. De var bättre än oss och ledde stort, det var på slutet som vi närmade oss lite. Vi var för passiva, minns Jesper Sundberg.
Den matchen hade vissa likheter med den mot Mark förra helgen.
– Ingen kul match. Det var passivt och det såg ut att vara tunga kroppar. Vi hade inte spelat på en månad och det är klart att det inte klickar lika bra taktiskt sett, men hela den veckan hade varit strulig med många borta på grund av skador och sjukdomar, säger han.
Nu ser det betydligt bättre ut och Sundberg har haft samtliga spelare tillgängliga under veckan.
Vad är viktigt att tänka på mot Alvik?
– Att kontrollera tempot. Alvik är bra på att ställa om från försvar till anfall och de gör mycket poäng på en-mot-noll-layups. Vi måste verkligen värdera bollen när vi har den och sen se till att de tre första sekunderna från offensiv till defensiv är korrekta varje gång.