Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Lyxproblemet – Dolphins kan sluta etta: "Ställer till"

Coronautbrottet i Södertälje kan avgöra vem som tar hem grundserien. Det kan bli – Dolphins. "Jag kan ärligt säga att det ställer till det lite", säger Mikko Riipinen.

Mikko Riipinen.

Mikko Riipinen.

Foto: BIldbyrån

Basket2021-04-12 14:52

Det har varit ett par tuffa dagar för ligaettan Södertälje som först fick stjärnan och MVP-kandidaten Viktor Gaddefors handskadad med en konvalescens på två till tre veckor.

LÄS MER: "Stjärnans skadedom - så länge blir Gaddefors borta

Efter det har Södertälje åkt på coronautbrott i spelartruppen och tvingas lämna walk over i måndagskvällens bortamatch mot Luleå, som tillskrivs segern med 20–0.

Sammanlagt har fyra spelare visat symptom, skriver SBBK på sin hemsida

undefined
Mikko Riipinen.

Det innebär till att börja med 48 timmars karantän och kan komma att kasta om förutsättningarna hur grundserien slutar.

Södertälje avslutar med hemmamatch mot Fryshuset 16 april. Om inte heller den matchen kan spelas och Dolphins vinner mot Nässjö på tisdagskvällen så kniper Mikko Riipinens lag seriesegern.

Dolphinstränaren har koll på den uppkomna situationen – men är tudelad i att stå som etta efter grundserien.

– Jag kan ärligt säga att det ställer till det lite. Ingen huvudvärk, skulle vi komma etta med de förutsättningar vi klev in med så är vi stolta men det är inget sätt som man vill vinna på och vi har börjat att titta mer och mer på Köping. Anpassat vissa delar av träningen för att möta dom i kvartsfinal och pratat med spelarna att det är ett troligt scenario, säger Riipinen.

Och skjuter även in att det krävs vinst mot ett Nässjö som kan slå rekord i antalet inspelade ligapoäng. Ingen enkel beställningsseger med andra ord.

– Det låg inget i potten innan, nu blir det en annan situation. Norrköping Dolphins kommer aldrig att ställa ut skorna, men vi hade en plan hur mycket vi skulle belasta spelarna. Ska vi frångå den nu? Det här ställer till det.

Inför sista grundseriematchen är det fortfarande ett frågetecken hur Kamau Stokes ska spela. Amerikanens sega fotskada har varit ett utdraget kapitel under ett par veckor nu och guarden vilades helt mot Köping.

– Sju dagar utan maxprestationer och kontakt. Kamau har kört kondition och individuell träning. Vi måste ta ett beslut om han behöver känna på match. Finns det rum att förbättra foten? Kommer den bli sämre? 

Oavsett vilket lag Dolphins kommer att ställas mot kvartsfinal, Köping eller Umeå, så inleds slutspelet på hemmagolv i Stadium Arena, 21 april. 

Kvartsfinalerna

Södertälje/Dolphins–Umeå.

Södertälje/Dolphins–Köping.

Borås–Nässjö.

Luleå–Jämtland. 

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!