Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Irving håller tyst – får böta

Kyrie Irving tvingas böta 25 000 dollar, (211 000 kronor) och samma straff väntar hans klubb Brooklyn Nets, sedan guarden vägrat prata med journalister.

Brooklyn Nets guard Kyrie Irving. Arkivbild.

Brooklyn Nets guard Kyrie Irving. Arkivbild.

Foto: Paul Sancya/AP/TT

Basket2020-12-11 06:10

Den nordamerikanska proffsbasketligan NBA ställer krav på alla spelare att de ska vara tillgängliga för att prata med journalister före eller efter matcher och träningar.

Men Irving har i samband med träningslägret som inleddes den 1 december i stället valt att gå ut med ett uttalande, där han bland annat säger att han "i stället för att prata med medier i dag" är beredd att komma till jobbet varje dag, redo att ha skoj och tävla.

Men det tycker inte NBA är nog, och bötfäller alltså Irving och klubben. Nu lär inte boten gräva alltför stora hål i stjärnans fickor. Hans fyraårskontrakt som skrevs förra året är värt 141 miljoner dollar.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!