Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Dolphinskaptenen efter förlusten: "Nu är det do or die"

När det gällde som mest – då levererade inte Dolphins. Rond sex gick till Jämtland och det blir en sjunde och avgörande semifinal. "Nu är det do or die", säger lagkaptenen Tim Schüberg.

Tim Schüberg blev utfolulad med en och en halv minut kvar att spela och fick se avslutningen av matchen från bänken.

Tim Schüberg blev utfolulad med en och en halv minut kvar att spela och fick se avslutningen av matchen från bänken.

Foto: Johny Daagh

Basket2023-04-21 21:36

En slutspelssvit med 19 raka hemmasegrar.

En kokande Stadium Arena med 2 450 på läktarna.

Och en utmärkt chans att säkra en finalbiljett.

Då svajade helt plötsligt Norrköping Dolphins. Laget hamnade tidigt i underläge mot ett Jämtland som krigade för att hålla säsongen vid liv – och delfinerna hade svårt att få offensiven att stämma.

Framför allt så var de iskalla i skyttet. Trepoängarna ville inte gå i. De satte totalt sex av 33 treor. Då blir det svårt att vinna matcher.

– Det är tufft. Om man verkligen kollar på lägena som vi får så är de väldigt öppna. Vi har skjutit de hela säsongen så varför ska vi inte göra det nu?, säger Dolphins lagkapten Tim Schüberg.

Vad är förklaringen till att de inte går i idag då?

– Lite nervositet. Självklart finns det mycket tankar och man vill bara sätta den för att vända trenden, men det är inte så lätt. Det är bara att fortsätta fokusera på de lägen vi får och försöka sätta dem.

undefined
Tim Schüberg blev utfolulad med en och en halv minut kvar att spela och fick se avslutningen av matchen från bänken.

Jämtlands ledning var uppe i 15 poäng som mest. Det var i den andra perioden och då såg det ut som att gästerna skulle kunna springa iväg mot en komfortabel seger.

Men Dolphins steppade upp och gjorde match av det i andra halvlek – anförda av Tim Schüberg.

Det blev en nagelbitare till slut och Dolphins hade chansen att gå upp i ledningen i slutminuten men Devonte Greens skott gick inte i.

Det var lite synonymt med matchen i övrigt. Jämtland höll undan och vann. Slutsiffrorna skrevs till 65– 69.

– Vi kämpar oss tillbaka. Det är en tuff match. Väldigt mycket fouls. Det känns som att de foulade lite hårdare än oss men enligt statistiken är det nästan lika så man ska inte klaga, säger Tim.

I och med Jämtlands seger är det utjämnat i semifinalserien, 3–3, och nu väntar en sjunde och avgörande match i Österstund på måndag.

Nu har ni missat två chanser att säkra en finalbiljett. Hur ska ni resa er efter det här?

– Vi har gått in för att vinna varje match. Vi gjorde jobbet däruppe i den första matchen borta och vann två hemma sen. Det är en match kvar. Nu är det "do or die". Vi får inte göra lika mycket misstag och köra därifrån, säger Tim Schüberg.

undefined
Dolphinscoachen Mikko Riipinen tyckte att laget hade tillräckligt många öppna skott för att vinna matchen.

Dolphinscoachen Mikko Riipinen tyckte att laget hade tillräckligt med bra lägen för att vinna matchen, men grämde sig över att skotten inte gick i.

– Jag tycker vi har många bra lägen men tyvärr, vi kan inte sätta dem när det gäller som mest. Vi missar sju straffkast och många öppna treor. Vi håller dem under 70 poäng och försvarsspelet ser jättebra ut. Det var i anfallsspelet som vi inte levererade, säger han.

Hur studsar ni tillbaka efter det här?

– Nu måste man förstå att nu finns inga regler, inga hemmaplansfavörer. De har tagit sig tillbaka ända hit. Det vore väldigt jobbigt för dem att ramla på målsnöret nu. Vi har inte så mycket att förlora. Det är match sju. Den har ett helt annat ansikte än alla andra.

Nu har ni haft två matcher när skotten inte riktigt gått i. Kommer ni göra några korrigeringar?

– I så fall skull det betyda att vi tar bort skott från folk som vi skjutit hela säsongen och som tagit oss hit. Vi måste fortsätta tro på dem. Det är de som tagit oss till den här fina sitsen. Men det är klart att det var tufft idag för Nicholas Spires åkte på en matförgiftning i veckan och har inte kunnat träna. Han blev spelklar precis innan matchen. Elias Desport har ryggproblem och kunde inte spela. Vi fightas med de vi har, säger Mikko Riipinen.

Matchfakta

Norrköping Dolphins– Jämtland Basket 65–69 (9–18, 13–16, 20–21, 23–14)

Poäng, Dolphins: Devonte Green 20, Tim Schüberg 15, Adam Ramstedt 10, Nathan Dawit 8, Marcus Tyus 7, Nicholas Spires 3, James Murray-Boyles 2.

Jämtland: Pierre Hampton 14, Landrius Horton 12, Cleveland Alan Jackson Jr 11, R.T Quinn 10, Anes Zekovic 10, Phillip Carr 8, Adam Johansson 2, Amir Smith 2.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!