Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Dolphins jagar tredje raka titeln

Seger med mer än tio poäng.Det är vad som gäller om Dolphins ska säkra en tredje raka SM-titel.– Det blir 40 minuters krigande, säger Lars Mortensen.

Dansk touch. Mikkel Plannthin och Dolphins herrar fixade en semifinalplats i torsdags. På lördagen är det Lars Mortensen och rullstolslagets tur att inta Stadium Arena. Laget spelar för en tredje raka SM-titel.

Dansk touch. Mikkel Plannthin och Dolphins herrar fixade en semifinalplats i torsdags. På lördagen är det Lars Mortensen och rullstolslagets tur att inta Stadium Arena. Laget spelar för en tredje raka SM-titel.

Foto: Henrik Jonsson

BASKET2017-04-07 21:00

Dolphins har dominerat rullstolsligan de senaste åren och gick obesegrade under två och en halv säsong.

I år har dock Akropol Norrbacka fått ihop ett riktigt slagkraftigt lag och utmanar nu på allvar om SM-guldet.

Det var laget som spräckte Dolphins mäktiga segersvit i vintras och i den första finalen förra helgen vann Akropol Norrbacka på nytt.

Det slutade 59–49 i Ungdomens Hus i Rinkeby vilket gör att gästerna har ett klart grepp om titeln inför match två som spelas i Stadium Arena på lördagen.

SM-finalen avgörs i bäst av två matcher så ska Dolphins försvara titeln gäller det att vinna med minst elva poäng.

– Det är klart att det inte är det utgångsläge vi hade hoppats på. Det är som det är. Vi hade ett bra snack i måndags och pratade ihop oss och har haft tre bra träningar nu. Nu är det bara att ge järnet. Det blir en tuff men jäkligt kul utmaning. De vill självklart ha guldet, men vi ska ge 110 procent och så får vi hoppas att det räcker, säger Mortensen.

I den första matchen saknades bland annat Anders Marcus som var sjuk, men den reslige centern är tillbaka nu.

Det tillsammans med det faktum att laget har hemmaplan nu gör att hoppet i allra högsta grad lever.

– Vi måste göra det till vår match. I första matchen känns det som att vi spelade på deras vilkor. Det saknades lite aggressivitet då. Vi måste hitta tillbaka till det spel vi är bra på. Sedan gäller det att ha roligt och spela med glädje. Det är har skett större bragder förut. Det är inget ”mission impossible”. Jag tror stenhårt på att vi kan lyckas.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!