Basgången dunkade. Sviten växte. Publiken applåderade in slutsignalen och den säkrade seriesegern.
Det är inte direkt så att Norrköping Dolphins eller basketen i staden mår halvbra vintern 2022.
Herrarna flyger fram och kan räkna med hemmaplansfördel i slutspelet samtidigt som de kan skriva historia med flest antal vunna matcher under en och samma säsong.
Borås som äger rekordet har 22 raka.
Dolphins 16 med vinsten mot Jämtland.
Damerna piskade till Alvik i lördags, har en egen fin svit på sju vinster i rad, och även om Luleå ser ut att behagligt cruisa mot ett nytt guld är det Kevin Taylor Lundgrens lag som är bäst rustat för att ge ligasuveränen en match.
Det är två vinnande lag som håller till i Stadium Arena och det har inte märkts tydligare än under sista time outen i söndagens underhållande toppmöte.
Dolphins hade ett grepp om matchen, inget var klart – men Mikko Riipinen frångick helt det taktiska.
Det var inte läge att dra upp spel eller försöka förutse vad Adnan Chuk hade för sista desperat drag för att vända matchen.
Dolphinstränaren valde i stället en hyllning till spelarna och laget som anammat planen fullt ut och bevisligen tagit kliven till att i det närmaste vara självspelande.
– De tog rätt beslut i rätt lägen och gör vad vi behöver, sa Riipinen och vet nu hur det känns att spela hem seriesegern.
Tabellen visar att han ansvarar för landets i särklass bästa lag så här långt och har ett tungt favoritskap att styra hem ett andra guld, men vi kan slå fast att Jämtland kommer bli ett lurigt (sista?) hinder.
Det har inte varit några vidare sista månader för Östersundslaget som förlorade femte matchen på sina åtta senaste försök.
Prestationen under söndagskvällen var, trots det, ett styrkebesked.
Dessutom utan Chase Harler.
Steve Harris drog på sig tre foul innan matchen var tre minuter gammal. Uppförsbacke – men han hanterade läget bra och det är tydligt att den här biten gör Dolphins-rivalen till en helt annan sorts utmanare.
Efter första perioden kändes det som Dolphins på nytt fastande i Adnan Chuks långsamma, metodiska klister och 20–14 till gästerna var talande för hur det såg ut på planen.
Ett ramstarkt försvar som sög fast Felix Terins och kompani.
När det blev mer av en Dolphins-match med ytor och skott svängde det över, men innan det var match fick den här välmående delfinen visa upp ännu en sida som summerar vad det här laget står för och representerar.
Spets, med ett överflöd av individuellt skickliga spelare som alla vet sin roll och det finns även de som gör mer än så.
Hugo Bergström.
Att han får så pass mycket förtroende i den här typen av matcher och så förbannat beslutsamt och med ilsket försvarspel, varvat med offensiva injektioner, tar chansen är talande.
Det här är ingen ligarookie längre och även om det är en bra bit till Felix Terins och Tim Schüberg visar 21-åringen att han klarar av att kastas in i elden.
Bergström drar en offensiv foul på CJ Wilson, lägger i två poäng på Schübergs perfekta pass (åtta assist på kaptenen!) och retar gallfeber på motståndarna varje chans han får.
Nu tar vi landslagsuppehåll och symboliskt skickade Dolphins ut följande spelare i startfemman mot Jämtland: Tim Schüberg, Felix Terins, Nathan Dawit, Adam Ramstedt och Jackson Rowe.
Svårmatchat – precis som ligatabellen avslöjar.