Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Dolphins-centern: "Har trott på oss hela tiden"

Sofia Pelander debuterade med en 25-poängssnyting. Nu är hon bara en match från SM-final. "Jag är inte överraskad", säger 30-åringen från Åbo.

"Det här är långt från över, de har erfarna spelare som inte är i den här sitsen för första gången" säger Dolphins-centern Sofia Pelander inför fredagskvällens fjärde semifinal.

"Det här är långt från över, de har erfarna spelare som inte är i den här sitsen för första gången" säger Dolphins-centern Sofia Pelander inför fredagskvällens fjärde semifinal.

Foto: Tim Södergren

Basket2023-04-14 08:15

Den finska landslagscentern var en populär spelare i Dolphins under fyra säsonger, 2015–19, och kom tillbaka till Norrköping efter en tuff höst i tjeckiska Brno.

Det var två månader sedan.

Då var den regerande mästaren ett lag som inte ens nämndes som en seriös utmanare till megafavoriterna Luleå och Södertälje och Sofia Pelander debut slutade med en 25-poängssmäll mot Luleå i Stadium arena.

Åtta matcher senare står Dolphins med ett ben från att ordna en SM-finalrepris.

undefined
Sofia Pelander och Lovisa Hjern firade i tisdags.

Ändå påstår ligaveteranen att hon inte är förvånad över att hon och lagkompisarna har kopplat greppet om stjärnspäckade Södertälje.

– Jag har trott på oss hela tiden, men det har inte basket-Sverige som jag förstått det. Vi har många duktiga spelare och många skills, olika kompetenser, i truppen. Energin är hög och vi har tävlat på träningarna varje dag. Det är en av de viktigaste delarna. Så jag förstår inte riktigt att alla underskattar oss, jag är inte överraskad av att vi står här, säger läkaren som kommer direkt från arbetet till träningen i Stadium arena.

Vad ordinerar doktorn för segerrecept till det fjärde mötet?

– Ha, ha. Att hålla fokus. I slutspelet blir det ännu viktigare att ta en possession, ett anfall, i taget när så mycket står på spel. Nästa moment, inte längre än så. Det här är långt från över, de har erfarna spelare som inte är i den här sitsen för första gången, påminner Sofia Pelander. 

Vad ser du framför dig fredag kväll?

– Båda lagen kommer säkert att göra små justeringar, men vi vet på vilket sätt vi vill spela. Vi ska följa Kevins (Taylor Lundgren, coachen) gameplan och reagera på det som sker på planen. Men vi ska också försöka njuta av stunden, det är det här vi har längtat efter och kämpar för. Vi gillar att spela för varandra och trivs med att vara underdogs. Det ska vi försöka dra fördel av även nu.

undefined
Brandi Harvey-Carr, Sofia Pelander och Louice Halvarsson

Hon skickar också en hyllning till coachen.

– Han är väldigt taktisk, hans matchplaner är otroligt väl förberedda. Men han litar också på spelarna. På andra platser har jag vant mig vid att bli kallad idiot om jag gör ett misstag. Jag väntade på att få skäll under min första träning, men här fungerar det inte så. Självförtroendet bland oss spelare har aldrig sviktat. Det ledarskapet älskar jag att spela för.

Är ni inte vinnare hur det än går i den här semifinalserien?

– Ingen kommer ihåg att vi var bra i semifinalerna om vi förlorar med 3–2 i matcher. Vi är fortfarande väldigt hungriga på framgång, lovar Sofia Pelander.

Semifinalserien

Spelade matcher

Lördag 1 april: Södertälje–Norrköping Dolphins 69–59 (Täljehallen)

Måndag 3 april: Södertälje–Norrköping Dolphins 75–91 (Täljehallen)

Tisdag 11 april: Norrköping Dolphins–Södertälje 73–64 (Stadium arena)

Kommande

Fredag 14 april: Norrköping Dolphins–Södertälje (Stadium arena)

Söndag 16 april (eventuellt): Södertälje–Norrköping Dolphins  (Täljehallen)

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!