Fredag kväll innebär tredje och sista gången som Borgia och Faik möter varandra den här säsongen. De två tidigare matcherna har varit jämna bataljer. Christian Johansson satte 2–2 på straff i december när derbyt var inne på stopptid och på Annandagen var Norrköpingslaget starkast i 3–2-vinsten på Grosvad.
– Derbypulsen börjar komma. Det är våran tur nu tycker jag, säger Mats-Olof Hallmans som tror på en liknande matchbild.
Tätt. Kamp och känslor.
– Ja, det är inget av lagen som vill bjuda på något. Jag har svårt att se att det skulle skilja sig den här gången. Borgia kommer nog sjunka lågt, låta oss ha mycket boll och kontra, fortsätter Hallmans.
Väl medveten om att Borgia gått starkt och just nu ligger trea i division 1-tabellen.
– Det är upp till oss att hitta lösningar på deras spel. Det handlar om att ha tålamod och inte falla in i frustration. Tutar man och kör kan det lätt gå åt andra hållet.
Gustav Ströberg är på väg tillbaka i speldugligt skick efter den lårkaka han åkte på för två omgångar sedan. Han kommer att värma upp och sedan ta ett beslut om det blir spel.
Albin Forsberg som fick en smäll på axeln mot Derby är inte disponibel.
Ni vann senast (7–5 mot IFK Motala), tror du det betyder något?
– Det tror jag. Det är jobbigt att förlora matcher, jag tycker att det varit en annan geist och jag hoppas vi kan rida på den vågen, slutar Mats-Olof Hallmans.
Borgias säsong överraskar på tränaren Roger "Gubben" Carlsson.
– Postivit. Vi har gjort det bättre än vad jag trodde innan. Vi håller oss till vad vi pratar om och gör vad vi kommer överens om. Det är kul att se, säger Borgiatränaren.
Viktigt att vinna derbyna?
– Det är lika många poäng på spel. Vi vill vinna, svarar Carlsson.
En krasslig Rikard Johansson ser ut att missa derbyt. Det är ett frågetecken för Ludwig Carlsson.