Varg-knattar har kvar drömmen om RM-final
NORRKÖPINGFörra serieomgången i Hagfors slutade med omkörningsheat om segern mellan Vargarna och Valsarna. Då vann Vargarna. I lördagens fyrlagsmatch på Kråkvilan blev det ett omkörningsheat igen lagen emellan. Denna gång med Valsarna som segrare. - Just nu känns det som en tung förlust, eftersom vi var så nära att vinna, men samtidigt ska man ha i åtanke att grabbarna gjorde en kanonmatch, säger Vargarnas knattelagsledare Anders Carlberg.
Det var full fart när det körde seriematch för 80ccförare på Kråkvilan. Här ligger Piraterna före Smederna. Seriematchen vanns av Valsarna före Vargarna, med Smederna på tredje plats och Piraterna som fyra. FOTO: MARTIN ROTH
Foto:
Redan efter några heat syntes det tydligt att kampen om segern skulle bli en kamp mellan Valsarna och Vargarna. Precis som i Hagfors den 8:e juni. Efter halva matchen ledde Valsarna med en poäng, men efter bland annat en stark omkörning av reserven Marcus Andersson i 16:e heatet tog hemmalaget kommandot med två poäng då fyra heat återstod för vardera lag.
<b>Robin suverän</b>
Med suveräne Robin Törnqvist i spetsen kunde dock Valsarna kontra och efter en 4-2:a mot just Vargarna i lagens nästsista heat var gästernas ledning fyra poäng. Då lagen även möttes i matchens sista heat behövde Vargarna en dubbelseger (5-1) för att ordna 43-43 och ett omkörningsheat om segern. Vargarnas Kristoffer Mattsson tog starten med klubbkompisen Billy Forsberg på en tredjeplats. Den senare lyckades på det andra av de fyra varven köra om Valsarnas Joni Keskinen och dubbelsegern var ett faktum.
I omkörningsheatet fick dock Billy Forsberg ge sig mot Robin Törnqvist. Robin tog starten och trots hårt arbete lyckades aldrig Billy att svara.
<b>Vargarna kvar i topp</b>
Valsarna valde att i lördagens match köra utan reserv, medan Vargarna hade med 12-årige Marcus Andersson som femte förare och reserv. Reglerna säger att reserven måste köra minst tre heat under matchen.
- Det är klart att de har en stor fördel av att enbart köra med ordinarie förare. Jag vet att de har gott om ungdomar, så förarbrist beror det inte på, säger Vargarnas lagledare Anders Carlberg och fortsätter:
- Vi försöker se vårt lag som en plantskola för föreningen. Därför försöker vi matcha in grabbar som Marcus i laget. När någon, som exempelvis Viktor Bergström till nästa år tar steget upp till 500cc-klassen, så är det skönt med förare som redan matchats in i laget. Hur som helst så gjorde samtliga grabbarna en kanonmatch idag (läs: i lördags). Synd bara att vi inte vann.
Vargarna leder serien med en poäng före Valsarna (ettan får fyra poäng, tvåan tre o s v) med tre omgångar kvar. Vinner man serien väntar RM-final i Målilla 22:a september.
1) Valsarna (Hagfors) 43 poäng.
Poängplockare: Robin Törnqvist 17 poäng (6 heat), Joni Keskinen 15 (6), Andreas Andersson 7+3 (6) och Anders Mellgren 4+2 (6).
2) Vargarna (Norrköping) 43 poäng.
Poängplockare: Viktor Bergström 13+1 (6), Billy Forsberg 12+1 (5), Kristoffer Mattsson 8+2 (5), John Larsson 7+1 (5) och Marcus Andersson 3+1 (3).
3) Smederna (Eskilstuna) 31 poäng.
Poängplockare: Joakim Brolin 12+1 (6), Rickard Andersson 8+2 (6), Robin Johansson 5+2 (5), Jonatan Malmstedt 5 (6) och Simon Kunelius 1 (1).
4) Piraterna (Motala) 25 poäng.
Poängplockare: Christian Ingesson 15 (6), Tobias Ingesson 9 (6), Martin Karlsson 1 (6) och Linus Eklöf 0 (2).