Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Tuff match för Faik

BANDY.

Sport2007-11-02 00:09
På lördag får Faik den andra riktiga värdemätaren inför säsongspremiären. Den första var mot elitserielaget IFK Motala för några veckor sedan, då man förlorade med 7-2.Nu möter man seriekonkurrenten BK Derby i Linköping. Derby som har fått flera nyförvärv och har spelat bra under försäsongen.De båda lagen har premiär i allsvenskan om två veckor och ser matchen som ett bra sätt att slippa på formen.- Tranås senast var ett lite enklare motstånd, men Derby kommer att bli en riktigt bra värdemätare och se vart vi står, säger Faik-tränaren Mats Wisell.Efter matchen mot Tranås i onsdags hoppades han att laget ska höja sig ett par snäpp till inför serien.- Vi måste ha ett högre tempo under hela matchen och inte falla tillbaka i perioder som vi nu har gjort, sade Wisell då.I truppen saknas axelskadade Daniel Fröjdlund och Dimitri Tjernov som skadat korsbandet. Även Martin Stråhle är borta efter att ha fått en skridsko i låret och tvungen att sy under en träning i veckan.Nu verkar det också som att Faik ska få is på Grossvads IP under nästa vecka. Bara det kalla vädret håller i sig.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!