Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Stortävling inställd – 10 000 drabbas

Ytterligare en stor orienteringstävling ställs in. Efter O-ringen får även jättetävlingen 25-manna kasta in handduken.

Orienteringstävlingen 25-manna blir inte av i år. Arkivbild.

Orienteringstävlingen 25-manna blir inte av i år. Arkivbild.

Foto: CHRISTINE OLSSON / TT

Sport2020-06-18 11:20

25-manna-stafetten lockar årligen runt 10 000 deltagare och många av lagen kommer från Finland och Norge.

Tävlingen som skulle ha arrangerats i Stockholmsområdet mellan 10 och 11 oktober kommer inte att bli av i år.

"Vi har in i det längsta försökt hitta lösningar för att kunna genomföra 25-manna som planerat, men vi ser nu att det tyvärr inte kommer att vara möjligt. Med det smittläge för covid-19 vi har i dag i Sverige och de restriktioner som gäller vid offentliga tillställningar ser vi ingen annan möjlighet än att ställa in årets arrangemang", säger tävlingsledaren Mats Bern i ett pressmeddelande.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!