Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Sleipner-seger mot Vallentuna ? andraplats i tabellen

NORRKÖPING
Borta är bra igen för Sleipner.
Seger med 2-1 (1-1) borta mot Vallentuna BK innebär att de randiga tog klivet upp på silverplats i division 2 Östra Svealand.
- Jag är helnöjd. Vi ägde stora delar av matchen och det känns onödigt att det blev lite spännande på slutet, säger Sleipner-tränaren Mats "Bajen" Olsson.

Sport2003-06-10 00:00
Matchen blev precis som Mats förutspådde. Sleipner ägde klart mest boll, samtidigt som hemmalaget backade hem och satsar på långa bollar och kontringar.
- Vi ägde matchbilden under nästan hela matchen och jag tycker vi hade bra koll på deras spelvändningar, säger Mats.
Under matchens första halvtimme skapade Sleipner flertalet målchanser och därför kom Vallentunas ledningsmål på nick av Niklas Höglund efter 31 minuters spel som en kalldusch.
Sleipner lyckades ta sig samman och kvitteringen strax före pausvilan var välkommen. Efter en hörna av Mikael Andersson nickade Andreas Jonsson in 1-1.
- I paus kände vi att det här var vår match. När vi spelade vårt kortpassningsspel så hängde inte Vallentuna med, fortsätter Mats.

<b>Patrick avgjorde</b>
De första tjugo minuterna i andra halvlek bjöd Sleipner på propagandafotboll. Något som också gav resultat i 51:a matchminuten då Patrick Lindqvist ryckte sig loss på vänsterkanten och sköt 1-2 i bortre krysset. Framspelningen stod mittbacken Fredrik Ortlieb för.
Därefter kom nästa kalldusch. Valdo Nyabaro stod för nära vid en frispark och ådrog sig sin andra varning för dagen och blev därmed utvisad.
- Det ledde till att vi blev tvungna att gå ned på 4-4-1 och röra om lite i laget. Vallentuna satsade på att lyfta långa bollar mot vårt straffområde, berättar "Bajen".
Sleipner försvarade sig väl och närmare än en nick i ribban kom aldrig hemmalaget.
- Det känns onödigt att det blev så spännande på slutet som det blev. Vi hade väldigt många chanser att avgöra matchen långt dessförinnan, fortsätter Mats.
Individuellt sett stod Marcus Hågbrandt för en stabil insats i målet. Han var chanslös vid Vallentunas mål och stod i övrigt för några kvalificerade räddningar. Backlinjen spelade också stabilt och på mittfältet var Mikael Andersson, Andreas Jonsson och Valdo Nyabaro duktiga.
- Sedan skapade Sunday Eyenga och Patrick Lindqvist många målchanser, men även om Patrick gjorde ett mål, så borde det blivit fler från den duon.
Borta är alltså bra igen för Sleipner. Fortsätter det att vara så kan det här bli en riktigt rolig division 2-säsong.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!