Skyttekungen stannar i Hästen
SPORTEN: Vita Hästen har bestämt sig.Den allsvenska satsningen fortsätter.I går skrev skyttekungen Joakim Ohlsson på ett nytt kontrakt med norrköpingsklubben.
Joakim Ohlsson fortsätter i Vita Hästen. Den 23-årige stockholmaren har skrivit på ett nytt kontrakt med norrköpingsklubben. Arkivfoto:Robert Svensson
Foto: Fotograf saknas!
Vita Hästen missade allsvenskt playoff men gjorde på det hela en hygglig hockeysäsong i division 1 D.
Nästa vinter vill föreningen slåss om tätplatserna och lagbygget har redan kommit en bit.
Nio kontrakterade
- Nio spelare har kontrakt. Det känns kul att vi ligger så långt framme redan, fortsätter Per Ekman.
Till skillnad mot förra säsonger ser inte Vita Hästen ut att tappa så många nyckelspelare. I fjol raderades snart sagt hela förstalinen.
- Just nu är det endast Patrik Degerstedt som aviserat att han slutar. Men "Degen" blir ju kvar i klubben, som tränare för J20-laget. Han kommer dessutom att arbeta med hockeygymnasiet.
Hästen väntar svar från Stefan Wiktorsson och Jesper Samuelsson, två av säsongens bästa spelare.
- De har fått kontraktsförslag och vet var vi står.
Veteranen Christian Wibner, 37, har varken sagt ja eller nej.
- Hans knän är inte i någon jätteform, men "Crille" har sagt att han kan tänka sig en fortsättning som back. Vi får se.
Härom dagen tackade Joakim Ohlsson, 23, ja till en fortsättning. "Jocke" var Vita Hästens bästa poängplockare under säsongen som gick, 51 pinnar på 37 matcher.
Ekman och kompani har inte värvat klart. Samtal förs exempelvis med Jens Persson, skyttekungen som gick till Hammarby för ett år sedan.
- Jens har fått ett kontraktsförslag, avslöjar Per Ekman.
"Lill-Firsov" tillbaka?
Stockholmaren berättade i en intervju nyligen att han är intresserad att återvända till Norrköping.
Vita Hästen pratar också med Tingsryds Henrik Munther (före detta Hästen), Troja-Ljungbys Marcus "Lill-Firsov" Eriksson samt Norge-proffset Torbjörn Johansson, 35.
Däremot hyser man litet hopp om att värva hem Linus Näsström från Tingsryd.
- Han sitter på ett kontrakt, vet Per Ekman.
Tränaren Peter Ekroth, som nyligen signerade ett tvåårskontrakt, planerar studiebsök hos Linköpings HC och Färjestads BK.
- Peter har ju många kontakter och ska höra hur de ställer sig till att låna ut spelare. Det handlar ju förstås inte om elitseriespelare, utan snarare unga killar som inte fårr chansen ännu.
Läget i Hästen
Kontrakterade:
Peter Ekroth (tränare), 2 år.
Alexander Berg, 22, målvakt.
Kaj Karttunen, 31, back.
Linus Eriksson, 19, forward.
Patric Lundell, 21, center.
Viktor Edholm, 18, forward.
Antton Asp, 19, forward.
Pontus Welén, 20, forward.
Einar Engström, 20, forward.
Joakim Ohlsson, 23, forward.
Väntar svar från:
Stefan Wiktorsson, 24, back.
Jesper Samuelsson, 19, center.
Kontakt med:
Jens Persson, Hammarby; Marcus Eriksson, Troja-Ljungby; Torbjörn Johansson, Sparta (Norge), Henrik Munther, Tingsryd.
Peter Ekroth (tränare), 2 år.
Alexander Berg, 22, målvakt.
Kaj Karttunen, 31, back.
Linus Eriksson, 19, forward.
Patric Lundell, 21, center.
Viktor Edholm, 18, forward.
Antton Asp, 19, forward.
Pontus Welén, 20, forward.
Einar Engström, 20, forward.
Joakim Ohlsson, 23, forward.
Väntar svar från:
Stefan Wiktorsson, 24, back.
Jesper Samuelsson, 19, center.
Kontakt med:
Jens Persson, Hammarby; Marcus Eriksson, Troja-Ljungby; Torbjörn Johansson, Sparta (Norge), Henrik Munther, Tingsryd.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!