Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Ramunder tog ett steg tillbaka

NORRKÖPING
Ramunder tog ett steg tillbaka efter två bra matcher.
I lördags vann Kisa med 2-1 (0-0) efter en skral IKR-insats.
En insats som bekymrar Ramunder-tränaren.
- Vi måste börja ta poäng snart, säger tränaren Jan Vikström.

Sport2003-05-26 00:00
Division 3-tabellen visar en tung start för Ramunder. Laget har bara en seger på sex matcher och återfinns på näst sista plats. Inte undra på att Jan Vikström känner sig orolig.
- Vi måste visa mer än vad vi gör. Det kändes som vi var på gång men det här var en halvdan insats, säger IKR-tränaren efter 1-2-förlusten.
Hemmalaget fick Ramunder precis dit de ville. Ledning, 1-0, efter en dryg timme och med 20 minuter kvar också 2-0. Båda gångerna var David Laine sist på bollen.
- Vi blev för långa i laget och slog för mycket långbollar. Kisa är ett lag vi ska slå, säger Vikström.
Ramunder skapade flera målmöjligheter och hade ett par bollar som rensades undan av hemmaförsvarer på mållinjen.

<b>Niklas reducerade</b>
Niklas Hansson reducerade med en minut kvar att spela men närmare kom inte IKR.
- Vi hade bud på flera mål men som helhet gör vi ingen bra match. Det finns ingen som höjer sig över mängden. Vi måste ta poäng snart, annars blir vi avhängda, fortsätter Jan.
Efter 6-0 mot Malmslätt och 4-4 mot Västervik trodde Jan att IKR var på rätt väg. KIsa-matchen var snarare ett steg tillbaka.
- Ingen kan få godkänt, avslutar Ramunder-tränaren.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!