Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Norrköping utsett till "Årets idrottsstad"

Guldhaglet det senaste året fick på söndagen ytterligare en dimension. För första gången utses Norrköping till "Sverige bästa idrottsstad".

Här är några av huvudpersonerna bakom Norrköpings utmärkelse som "Sveriges bästa idrottsstad". Kommunstyrelsens ordförande Olle Vikmång samt Dolphins Rakel Gyberg och Ebba Årsjö var på plats och tog emot priset.

Här är några av huvudpersonerna bakom Norrköpings utmärkelse som "Sveriges bästa idrottsstad". Kommunstyrelsens ordförande Olle Vikmång samt Dolphins Rakel Gyberg och Ebba Årsjö var på plats och tog emot priset.

Foto: Bildbyrån/Montage

Sport2022-07-03 16:32

Ett överraskande val? Borde det inte vara. För vi Norrköpingsbor kan sträcka på oss och påminna varandra om några av de största framgångarna som gör att "Peking" vinner priset den här gången.

Är du kvinna bugar vi också och tackar för bidragen.

För det är tjejerna som ligger bakom vinsten, odiskutabelt. Kolla bara:

✔ Malin Baryard-Johnsson, 47, som visserligen tävlar för Linköping men som alltid bott på Jonstorps gård några kilometer utanför staden, ingick i det svenska lag som 2021 vann lagtävlingen i Tokyo-OS och som i vintras sedan också tog hem Bragdguldet, Svenska Dagbladets pris för den största idrottsprestationen. Dessutom: hon var en hårsmån från en individuell medalj.

undefined
Malin Baryard Johnsson fick äntligen en vinst i ett stort mästerskap.

✔ Ebba Årsjö, 21, med dubbla Paralympics-vinster och dessutom ett brons under mästerskapet i Peking. Skidåkaren som gjort att till och med kungafamiljen vet vad Klippel-Trenaunays syndrom är – Norrköpingsboende Ebba fick ju tidigare i somras motta kronprinsessan Victorias eget pris på Öland.

✔ Dolphins dubbla triumfer i den svenska basketligan. Herrarna försvarade titeln, damerna detroniserade Luleå och stod för en riktig skräll. Guldet säkrades inför nästan 2 000 åskådare i Stadium arena, och basketfeber rådde under hela maj månad.

– Det är häftigt. Och jättekul. Nu har vi visat att Norrköping är baskethuvudstaden och numera också Sveriges bästa idrottsstad, säger Rakel Gyberg om den stora utmärkelsen för staden. 

undefined
SM-guld för Dolphins damer. Det blev dubbelt upp i basketligan för "Peking".

"Dubbla SM-guld i basket, en dubbel få klubbar klarat av. Ebba Årsjö med tre medaljer varav två guld på Paralympics. Malin Baryard Johnsson i OS-guldlaget i hoppning, även nära medalj individuellt. SM-silver till Trojan rugby, Kaskad bowling och NSK squash. Klassiska IFK sjua i allsvenskan och damerna kanske på väg till densamma. Norrköping har bredd och spets, herrar och damer, lag och individuellt", står det i motiveringen.

Det finns förstås mycket mer, och många fler, som bidragit till titeln.

I SM-hoppningarna förra sommaren blev det en rysarduell mellan två (dåvarande) Norrköpingsbor, Viktor Melin och Sissela Smith, Åby Ridklubb om guldet där Melin snuvade Smith på en upprepning av prestationen från 2020.

Norrköpingskillen Felix Claar, den gångna säsongen i danska Ålborg, rankades som en av världens främsta mittnior i handboll. Bland hans höjdpunkter under en galet år var EM-guld, VM-silver, final i Champions league och spel i OS. 

Bowlingkillarna i Kaskad tog SM-silver, precis som Norrköping SK:s damer i squash och NRK Trojan i herrarnas rugby. De sistnämnda med en kvinna vid rodret, huvudtränaren Anna-Lena Swartz. Kanotisten Melina Andersson har också hunnit med at ta sitt första seniorguld i sommar.

Andra stjärnor med ursprung i Norrköping är fotbollens EM-spelare Kristoffer Olsson och Ken Sema.

Just det! Stadens flaggskepp IFK Norrköping blev sjua i allsvenskan.

undefined
Ebba Årsjö slog till med tre medaljer, varav två guld, i Peking.

Norrköping var överlägset i omröstningen, fick 407 jurypoäng, mot tvåan Karlstads 321. 

Kommunstyrelsens ordförande, Olle Vikmång, säger så här i SVT om att vara Sveriges bästa idrottsstad:

– Det är jätteviktigt framför allt för barn och unga som behöver en meningsgull fritid. Idrotten är speciell, fostrande och meningsfull året runt. Det som är häftigt med våra föreningar är inte bara det idrottsliga utan de tar också ett socialt ansvar och det är också en anledning till varför vi står här.

”Inte nog med att flera klubbar och individuella idrottare presterar på hög nivå känns det som att idrotts-Norrköping just nu lever i en symbios där samtliga aktörer pushar varandra och gläds åt varandras framgångar", skrev SVT:s basketexpert Nicki Rajacic om sitt självklara val.

Jurymedlemmen och SVT-profilen Yvette Hermundstad motiverade sitt val så här:

”Staden har i förhållande till population presterat på topp inom flertalet elitidrotter på både dam- och herrsidan. Vidare har staden en stor och djupt förankrad idrottslig bredd – Norrköping är Sveriges bästa idrottsstad 2022!” 

 Ellen Enström Wallqvister, Tittarjuryn:

”Med tydligt framskjutna placeringar såväl individuellt som i lag, kvinnor som herrar, nationellt som internationellt är det svårt att bortse från Norrköpings omfattande idrottsframgångar i ett varierat antal idrotter. Detta i korrelation till dess invånarantal gör Norrköping till Sveriges främsta idrottsstad år 2022.”

Priset för att bli årets idrottsstad gav också en fin pokal. Var den ska stå?

– Någonstans synligt så alla kommuninvånare kan se, lovar Olle Vikmång.

Listan

1. (9) Norrköping, 407 jurypoäng
Plats 1: 22 st, med på 46/50 listor
 

2. (5) Karlstad, 321 jurypoäng
Plats 1: 8 st, med på 47/50 listor

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!