Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

PGA-mästerskapen spelas utan publik

PGA-mästerskapen kommer att spelas som planerat i augusti – men utan publik, meddelar den amerikanska herrgolftouren.

Henrik Stenson och de andra toppgolfarna får spela utan publik när PGA-mästerskapen, årets första majortävling, spelas i augusti. Arkivbild.

Henrik Stenson och de andra toppgolfarna får spela utan publik när PGA-mästerskapen, årets första majortävling, spelas i augusti. Arkivbild.

Foto: Phelan M Ebenhack/AP/TT

Sport2020-06-22 18:20

PGA-mästerskapen blir säsongens första majortävling och den kommer att spelas på Harding Park i San Francisco den 6–9 augusti.

Tävlingen skulle ha spelats i maj, men flyttades på grund av coronapandemin.

PGA har vägt flera olika möjligheter, bland annat att flytta tävlingen till annan ort.

"Även om det lokala samhället inte kan vara med oss fysiskt på plats så kommer vi att bära med oss deras spänstiga sinnelag och sammanhållning i tävlingen och visa upp den för hela världen", säger PGA-tourens vd Seth Waugh i ett uttalande.

PGA-touren återstartade tidigare i juni efter coronapausen och de två hittills avverkade tävlingarna har spelats utan publik.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!