Över förväntan för Dolphins
NORRKÖPINGNorrköping Dolphins ligger tvåa i Damligan efter tio matcher. Vem hade trott det för ett par månader sedan? - Inte jag, erkänner stjärnguarden och lagkaptenen Katja Lefwerth.
Katja Lefwerts Dolphins möter Solna Vikings i eftermiddag. Detta i vad som brukar kallas tidig seriefinal: Vikings leder Damligan, Norrköping ligger tvåa. FOTO: ANITA KJELLBERG
Foto:
Enda kvarvarande stjärnan var Katja Lefwerth.
Dessutom hade man långt in på försäsongen inget fullt lag klart. Det dröjde till kort innan seriestarten innan vi visste vilka som skulle spela för Norrköping.
Coachen Mikael "Starra" Lager var inte långt ifrån att hoppa av sitt uppdrag, då han såg en efter en av de tillfrågade spelarna tacka nej.
Det såg - kort sagt - inget vidare ut för Dolphins.
Nu har tio omgångar gått av Damligan. "Delfinerna" ligger tvåa efter Solna Vikings (eller Module 1 Vikings som de heter i år...).
- Svårt att förklara. Men vi har så klart bra spelare, annars skulle det inte kunna gå så bra. Vi har väldigt roligt tillsammans och det är jättebra stämning i laget, menar hon.
<b>Slå ur underläge</b>
Hon erkänner att hon inte hade vågat hoppas på att laget skulle gå så bra som det gör.
- Vi får slå mer ur underläge nu och det är ganska skönt. Förut drog man en lättnadens suck när man vunnit - nu blir man jätteglad efter varje seger.
Sedan "Jossan" och Johanna försvann från Norrköping, har andra spelare tagit både ett och två steg framåt.
- Elin Juresta och Anna Bjällmark, till exempel, fick ju inte spela mycket förut. Nu är de jätteviktiga för laget. Samma gäller Linda Andersson, som bara spelat sporadiskt tidigare.
<b>Ändrat i spelet</b>
Man har även ändrat sin strategi ganska avsevärt. Särskilt när det gäller Katjas roll i laget.
- Förut spelade vi mer styrt. De andra skulle söka mig och jag skulle skjuta, inte passa. Nu har jag en annorlunda roll och alla letar inte efter mig längre.
<B>? Betyder det att du inte är med lika mycket i spelet?</B>
- Njae... Jag kanske inte tar lika många avslut som tidigare. Fast det har gjort att jag inte får lika mycket uppvaktning av de andra lagen. Förut visste de att alla letade efter mig.
I våras åkte Dolphins ur SM-slutspelet i kvartsfinal. I år har man inte ett lika namnkunnigt lag, men förutsättningarna bör finnas för att åtminstone upprepa det resultatet.
- Vi har inte pratat så mycket om framtiden och den är väldigt svårt att sia om. Det kan nog vara bra att inte snacka så mycket om framtiden, menar Katja.
<b>Lager inte överraskad</b>
"Starra" Lager är inte ett dugg överraskad av framgångarna för sitt lag.
- Lite över förväntan, kanske. Men jag har hela tiden vetat att vi har ett bra lag. Vi har en jäkla bra lagkänsla, det vinner man på i längden.
I eftermiddag väntar Solna Vikings (Module 1) hemma i Mässhallen. Tuffast möjliga motstånd: Solna har tio segrar på tio matcher, två fler än Dolphins.
- Jag har inte sett dem spela i år. Vet inte mer än att de är snabba och korta. Vi får försöka slå dem med vårt starkare insidespel, säger Katja.
Under veckan har Elin Juresta och Sandra Nyberg haft fotproblem. Coach Lager räknar dock med att båda kan spela mot Vikings.