Nya Eliantorpsbanan
FINSPÅNGMotocrossbanan i Eliantorp har gjort sin största förändring på över 30 år. Landslagstränaren i motocross, Rustan Karlsson fick fria händer att förbättra banan. - Vi ville ha en öppen bana med internationellt fartstuk som har få fartpartier, mera hopp och är mer publikvänlig, säger Rustan Karlsson.
På helgens träningsläger i Eliantorp fick förarna för första gången chansen att prova på den nya banan som är mer publikvänlig med mycket mera hopp. FOTO: TITTI OLOVSSON
Foto:
<b>Lättare att köra om</b>
Landslagstränaren i motocross, Rustan Karlsson gav förarna goda råd under helgen och det var också han som blev anlitad av Finspångs MS för att förändra Eliantorpsbanan.
- Jag fick uppdraget att göra stora förändringar med så lite kostnader och så lite jobb som möjligt, berättar Rustan Karlsson.
De förändringar som gjorts är bredare banor, så att det är mycket bättre omkörningsmöjligheter, mycket mera hopp där de väldigt teknikkrävande "Woopiesarna" kan ställa till problem. "Woopies" innebär att det är flera små, snabba hopp direkt efter varandra.
Med en modern och mer publikvänlig bana hoppas FMS att sporten ska få ett lyft.
- Vi kände att vi ville ha en mer modern bana när vi ska anordna J-SM den 17-18 maj, säger Mikael Pettersson, vice ordförande i FMS.
<b>Lägre snitthastighet</b>
Banan är efter förändringarna anpassad för att förarnas snitthastighet inte ska överstiga 50 km/h, vilket inte är tillåtet på tävlingar. Trots att banan numera fått en lägre snitthastighet kräver den mycket mer av förarna. Rustan Karlsson har försökt anpassa banan till en blandning mellan "vanlig cross" och den mer publikvänliga stadioncrossen. Förarna måste verkligen hitta rytmen i åkningen för att bemästra alla svåra partier på bästa sätt.
- Teknik och timing är de viktigaste egenskaperna för att bli en riktigt bra förare, förklarar Rustan Karlsson.