Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Ny motgång för Faik på bortais

FINSPÅNG
Ett ras i tredje perioden - fyra insläppta puckar - förde med sig att Faik Hockey förlorade med 2-6 (1-2, 1-0, 0-4) i bortamötet med Partille Hockey.
- Det var små marginaler i slutändan. Resultatet speglade inte matchbilden, tyckte Faik-tränaren Tobias Lundin.

Sport2003-01-20 00:00
Svårigheterna att på bortais få ut tillräckligt av manskapet föröljer Faik.
2.30 in i slutperioden sköt Partille 3-2. Målet innebar att Faik kände sig tvunget att kliva fram i banan för att få utdelning. Men något Faik-mål kom inte.
I stället ökade Partille till 4-2 med ungefär fem minuter kvar och satte 5-2 i öppen kasse. Av bara farten rasslade det en gång till i nätet.

<b>Några misstag</b>
- Vi vann skotten med 32-31, vilket visar att det var jämnt. Partille gjorde flera mål och några individuella misstag av oss hjälpte till. Det var matchavgörande, konstaterar Tobias Lundin.
Målvakten Markus Johansson kvitterade ut bästa betyget tillsammans med tredje formationen, som bestod av Martin Hansson, Fredrik Bäckström, Erik Isaksson, Fredrik Johnson och Rickard Karlsson.
Klas Hedström och Erik Isaksson sköt målen.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!