Niskala hemma från VM- äventyret
NORRKÖPINGSverige tog sig inte till VM för U20-landslag. Det gjorde dock Finland. IFK Norrköpings 20-årige mittfältare Mika Niskala fick vara med om äventyret i Argentina. - Det var en fantastisk upplevelse, säger han.
- Det känns skönt att vara hemma igen. Tre veckor är tillräckligt, menar Mika.
Innerst inne hade han nog önskat att han stannat till åttonde juli, då VM-finalen avgörs. För Finlands del blev det nämligen repass redan efter gruppspelet. Detta efter seger över Jamaica (1-0) och förluster mot Argentina (0-2) och Egypten (1-2). Mika spelade samtliga matcher från start.
- Jag tycker vi klantade till oss i sista matchen mot Egypten. De fick 2-0 för enkelt innan vi forcerade och var ytterst nära att kvittera. Oavgjort hade räckt för avancemang till åttondelsfinalerna, berättar han.
<b>Storpublik</b>
Nu blev det inget avancemang, då Finland blev femte bästa trea. Endast de fyra bäst fick plats i åttondelsfinalerna. Mika fick dock vara med om att möta värdnationen Argentina inför 21 000 åskådare.
- Jag har hört lite olika siffor, men mycket folk var det i alla fall. Den största publiken jag har spelat inför, konstaterar Mika, som har 40 landskamper i det finska U20-landslaget och 4 i U21-landslaget.
<b>Stjärna i Chelsea</b>
I laget fanns även stjärnan Mikael Forsell, som till vardags hör hemma i engelska Chelsea.
- Kul att spela tillsammans med honom. Han är riktigt duktig, säger Mika.
Nu är Mika dock tillbaka i den svenska vardagen.
- Jag har hunnit med två pass med IFK sedan jag kom hem. Snart är jag inne i det normala livet igen, avslutar han.
Dock en upplevelse rikare bör tilläggas.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!