Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Mikael klassfyra Mats bäst i SM-rallyt

NORRKÖPING
Jari Saarinen, MSK Kvarnvingarna sjua, Mikael Lindqvist, SMK Östgöta tolva.
Där har ni de främsta östgötarna i pingsthelgens SM-rally i Skåne och Danmark.
Men åt Forshagas egen stolthet, Mats Jonsson var inget att göra. Mats vann rallyt efter övertygande körning.

Sport2001-06-05 00:00
Öresundsrallyt, vilket var det första SM-rally som körts i två länder, blev en mycket tuff tävling över tre dagar. I fredagens inledande sträckor var det mest danska förare i toppen, men under lördagen och söndagen tog svenskarna över. Då handlade det mest om grusvägar.
Jari Saarinen och kartläsaren Jon Magnusson, MSK Kvarnvingarna, var aldrig riktigt med i täten utan kämpade runt platserna sex och sju. Jari var 2.12 efter Mats till slut och hamnade på femte plats i sin klass.

<b>Snurrade runt</b>
Mikael Lindqvist, SMK Östgöta, parkerade också ganska snabbt runt platserna 12-13 i sammandraget. Mikael låg länge femma i klassen, N4 fyrhjulsdrivet, men körde upp sig till fjärde plats, blev dock slagen med 5,58 av Mats.
- Jag får ändå vara ganska nöjd, även om vi siktat på pallen, säger Mikael. Vi snurrade exempelvis på SS 8 och åkte nerför en slänt, där tappade vi säkert en minut. Och på SS 19 snurrade vi också och tappade minst 30 sekunder där.
Nu blev Mikael fyra i klassen och ligger totalt trea inför sommaruppehållet.
-Vi kör Holmen Paper-rallyt den 30 juni för att testa lite nytt och sedan blir nästa SM-rally i slutet på august i Eskilstuna, säger Mikael.

<b>Bröt Kenneths svit</b>
Åt SM-suveränerna i klassen, Kenneth Bäcklund, Vara MK och Stig-Olov Walfridsson, MK Ratten, var det inget att göra den här gången. För ovanlighetens skull vann Stig-Olov dessutom klassen och var fyra totalt.
- Det var i grevens tid. Kenneth hade ju fem raka segrar, så ska vi ha en chans att slåss om SM-guldet var en seger ett måste, sa Stig-Olov efter målgången.
Martin Hjelmar från SMK Motala fortsätter att köra bra i N 3-klassen och knep nu återigen fina SM-poäng genom att bli trea. Totalt slutade Motala-talangen på en 22:a plats.
Just den placeringen hade Peter Fredriksson, Norrköpings MK, när han tvingades bryta på SS 19.
- Vi körde på något med ena framhjulet på SS 17 och sedan gick luften ur däcket så vi tvingades bryta på SS 19, säger Peter som annars var den stora östgötska sensationen i det här SM-rallyt.
- Vi låg klasstrea när vi tvingades bryta, så det var lite försmädligt, säger Peter.
Peter var för övrigt den ende av de östgötska åkarna som tvingades bryta. Roger Andersson, MSK Kvarnvingarna vann som vanligt klass N 1 med sin Polo efter en tuff duell med en danska förare.
- Det var spårigt och tungt mot slutet, skönt att vi ändå kunde ta dansken, menar Roger.
Tobias Olsson, NMK, slutligen hamnade långt ner i fältet efter en bedrövlig start. Tobias slutade på 47:e plats av de 60 bilar som nådde målet, slagen med nästan 20 minuter av Mats Jonsson.
- Det är bara att komma igen till nästa SM-deltävling i Eskilstuna. Då hoppas jag vi ska få en bättre start, säger Tobias.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!