Michael skrev på igen
NORRKÖPING: Att Sylvia söker nytt är ingen hemlighet, men när klubben presenterar sommarens första nyförvärv är det en gammal bekant som visas upp: Michael Kassyousef.- Det känns bra. Jag ska försöka vara med och se till så att vi kan hålla oss kvar, säger anfallaren.- Michael är väldigt bra i boxen och behöver inte många chanser för att sätta dit den, menar tränaren Mats Olsson.
Michael Kassyousef (till vänster) är tillbaka i Sylvia, en klubb han representerade så sent som 2005. Här tillsammans med Dennis Boskailo.
Foto: Fotograf saknas!
- Jag har höga förhoppningar på mig själv, det har jag alltid, men matchträningen är lika med noll så det kan nog ta fyra till fem matcher innan flåset är uppe.
Michael lämnade Sylvia efter säsongen 2005 och gick till dåvarande superettanklubben Umeå, men det blev bara ett år i studentstaden och inför den här säsongen var det nära att han skrev på för Enköping. Istället blev det en skadefylld och klubblös vår för den 22-årige anfallaren.
Knäbekymmer
- Jag hade problem med ett knä, en inflammation, och fick vila hela april. I maj tränade jag med Sleipner och nu i sommar har jag kört med Sylvia.
Och efter den fotbollsfattiga våren är han sugen på spel igen.
- Jag hoppas på att vara med och göra ett bra jobb, men vi är många som konkurrerar om platserna så vi får se. Det är inte jag som tar ut laget men jag har som mål att spela.
Tränaren Mats "Bajen" Olsson vet vad han får i nygamle Kassyousef.
- Det är ett bra forwardsalternativ. Nu har han inte spelat på ett tag och är lite rostig, men däremot väldigt hungrig, säger han.
Och just det kan vara nog så viktigt för att få Sylvia att fortsätta plocka poäng.