Mete flyttar hem till Island
Gudmunder Mete lämnar IFK Norrköping för Island.
Foto:
Efter två och en halv säsong i den vitblå IFK-dressen väljer nu alltså den tidigare Malmö-backen att lämna klubben.
Som en del i affären med Kristian "Pligg" Bergström och Thomas Olsson kom han hit från Malmö FF i januari 2003.
Tanken var att han skulle ersätta Fredrik Bild i IFK-försvaret i klubbens jakt på en allsvensk comeback.
Men framgångarna uteblev och efter en misslyckad förstasäsong har han varit oerhört skadeförföljd och knappt spelat en minut.
- Tyvärr har det varit mycket strul under åren i IFK. Jag känner mig nu så pass pigg att jag hoppas att jag ska kunna spela för fullt igen, säger Gudmunder i en kommentar.
Gudmunder är uppväxt i Malmö men har hela tiden behållit sitt isländska pass. Han har också hunnit med att spela en hel del landskamper för Island.
Annars är nog Gudmunder killen som mest gjort sig känd för att vara Zlatans bästis. Gudmunder har nu skrivit på för isländska Keflavik som för närvarande ligger på tredje plats i den inhemska ligan.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!