Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Magnus sköt bäst i Kolmårdsträffen

SKYTTE.

Sport2006-01-31 06:00
Gevärsskyttarnas fältskjutning Kolmårdsträffen avgjordes på lördagen i trakten av Rejmyre dit nära 200 skyttar ställde kosan. Magnus Rosberg, Norsholm, som vann tävlingen två år i rad 2003 och 2004 hade nu segern på gång igen men det blev andraplatsen med 36/21 träffar.
Men han sköt till sig nio poäng i tävlingen om poängpriset signerat Christer Wide och med sina nio poäng för andraplatsen passerade han med marginal 30-poängsgränsen som erfordras för att ta priset för alltid och det gjorde han efter fem års tävlande om det fina priset.
En fin souvenir att sätta in i prisskåpet där det finns mycket att beskåda.
Snart 41-årige Magnus Rosberg är alltid med där uppe i toppen och han är en bofast lagmedlem i förbundets SM-lag.
- Det har gått bra i Kolmårdsträffen, tycker Magnus. Jag vann ju två år i rad för ett par år sedan.
Tävlingen då?
-Det här var en mycket bra tävling och svåraste målet måste vara det sista med L 3 i knästående. Jag brukar lägga på 30 meter på siktet på den här figuren och det stämde bra. Hamnade precis där figuren är som bredast.
Magnus sköt sin toppnotering redan i den fjärde patrullen men vi fick vänta till den 18:e och näst sista innan han fick se sig besegrad. I den här 16-mannapatrullen fanns ett flertal toppskyttar men det var endast Jonas Söderblom från Kulltorp som lyckades besegra Magnus Rosberg från Norsholm. 36 träffar med hela 26 innerträffar blev dagens segerresultat.
Norsholms tremannalag med Magnus Rosberg, Hans Olsson och Arne Larsson summerade tidigt 102 träffar men det blev till slut en fin tredjeplacering.
Thomas Bergman, Kenneth Jonsson och Örjan Walterhed var dagens lyckosamma banläggare. En fin blandning av mål och avstånd och därtill förnämligt skjutväder gjorde det här till något att minnas för fältskyttarna.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!