Information till vÄra lÀsare

Den 31 december 2024 Àr sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebÀr att vÄr sajt inte lÀngre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla vÄra lÀsare för det stöd och engagemang ni har visat genom Ären.

För er som vill fortsÀtta följa nyheter frÄn Norrköping och FinspÄng hÀnvisar vi till NT.se, dÀr ni hittar det senaste frÄn regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Lycklig VasaloppstvÄa: "KÀnns som en seger"

För 16 mÄnader sedan kunde inte lÀkarna garantera att Anton Karlsson skulle kunna fortsÀtta som toppskidÄkare. Men han kom tillbaka, blev nu tvÄa i Vasaloppet och var ytterst nÀra segern.
–Det kĂ€nns som en seger, sĂ€ger han med tĂ„rarna rinnande.

Marit BjÞrgen tog initativet direkt nÀr Vasaloppet drog igÄng. Arkivbild.

Marit BjÞrgen tog initativet direkt nÀr Vasaloppet drog igÄng. Arkivbild.

Foto: Terge Pedersen/NTB/TT

Sport2021-03-07 08:15

För nionde Äret i följd vinner en norrman Vasaloppet. Tord Asle Gjerdalen knÀckte konkurrenterna med Ätta kilometer kvar och kunde defilera in i mÄl i Mora.

DÀr bakom kom Anton Karlsson in som tvÄa och bjöd pÄ en av Vasaloppshistoriens mer kÀnslosamma ögonblick. Han berÀttade om en tuff vÀg tillbaka efter operationen, om instÀllt bröllop och ett fantastiskt lopp. Allt i en hÀrlig kÀnslosam röra

– Hela vĂ€gen tillbaka har varit sĂ„ kĂ€nslosam och sĂ„ gör jag detta topplopp i dag. Det kĂ€nns som en seger, sĂ€ger han.

För tvÄ sÀsonger sedan gick det mesta snett för Karlsson. Han fick diskbrÄck, som slog ut det vÀnstra benet med bÄde kÀnsel och kraftbortfall. En tuff variant av de ryggskador som pÄ senare Är drabbat sÄ mÄnga skidÄkare.

OsÀker framtid

NÀr Anton Karlsson opererades för 16 mÄnader sedan visste han ingenting om sin skidframtid.

– Jag ville göra ett försök, men visste inte om jag skulle kunna Ă„ka skidor igen. Att belasta kroppen pĂ„ ett sĂ€tt som krĂ€vs i dessa sammanhang Ă€r ett stort steg, berĂ€ttar Karlsson.

Han avstod fjolÄrssÀsongen och inför den gÄngna sommaren tvingades dessutom han och Elin Mohlin stÀlla in det planerade bröllopet pÄ grund av coronapandemin.

– Vid den tiden fick jag otroligt bra hjĂ€lp av laget och vĂ„r fysio, sĂ€ger Anton innan rösten brister igen.

Men under den gÄngna sommaren och tidig höst vÀnde det.

– Jag kom i gĂ„ng ganska bra, kroppen svarade och i somras kĂ€nde jag att jag var tillbaka pĂ„ jĂ€vligt hög nivĂ„ igen, berĂ€ttar han.

Åkte för laget

Anton Karlssons arbete för att komma tillbaka har ocksÄ följts av hans lagkamrater, vilket ocksÄ mÀrktes i Ärets Vasalopp.

NÀr Gjerdalen ryckte innan Evertsberg och det bildades en fyramannaklunga, dÀr Karlsson ingick, gjorde lagkamraten Emil Persson en viktig insats.

Trots att Persson ledde lÄngloppscupen Ski Classics sammanlagt och var startfÀltets bÀste spurtare, bromsade han klungan för att ge Karlsson en möjlighet till en seger.

– Emil Perssons körning i det lĂ€get hade stor betydelse för utgĂ„ngen av loppet. Han körde för laget och för Anton, sĂ€ger Anton Jernberg, lagledare i Team Lager 157.

NÀr sedan Gjerdalen ryckte cirka Ätta kilometer frÄn mÄl, kunde aldrig Karlsson svara:

– Jag försökte tĂ€ta till honom. Men jag var sĂ„ trött. I dag fick jag ut allt och gjorde mitt absolut bĂ€sta. DĂ€rför Ă€r jag sĂ„ nöjd. Jag Ă€r tillbaka och nu ska jag bara hem och njuta, sĂ€ger Karlsson som fick kliva upp pĂ„ prispallen för första gĂ„ngen i ett Ski Classicslopp.

Samtidigt ser han framÄt och vet redan vad som krÀvs för att bli en vinnare i Vasaloppet:

– Det som saknas Ă€r lite bĂ€ttre uthĂ„llighet. DĂ„ kan jag nĂ€sta gĂ„ng ta ryggen nĂ„gra kilometer till pĂ„ den som rycker och sedan spurta ner honom. Men det gĂ€ller ocksĂ„ att ha dagen, sĂ€ger han.

Nytt rekord

Han har nÄgot viktigare att se fram emot till sommaren:

– Vi gifter oss den 17 juli om vi fĂ„r för Tegnell, sĂ€ger Karlsson med ett skratt.

Den hÀr dagen var det ingen som kunde hota Gjerdalen . Han bestÀmde loppets utformning frÄn start till mÄl och noterade nytt banrekord: 3.28.18.

– Det kommer att bli ett nytt rekord senare. Nu hade vi lite drivsnö i spĂ„ret. Utan det skulle jag kunnat Ă„ka fem minuter snabbare. I framtiden kommer yngre Ă„kare som blir Ă€nnu starkare och snabbare. Men det hĂ€r rekordet stĂ„r dig i alla fall ett Ă„r till, sĂ€ger norrmannen.

Fakta: Anton Karlsson.

Ålder: 31 Ă„r.

Bor: Östersund.

Familj: Sambo med Elin Mohlin.

FrÀmsta merit: Vann spurtvÀsten i Ski Classics 2018-19. TvÄa i Vasaloppet 2021.

Fritidsintresse: RehabtrÀning för sin skadade rygg.

SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!