Khaled springer 400 meter
I morgon, torsdag, är det dags för Löparnas kväll på Borgsmo IP. Eftersom tävlingen ingår i Scanners Club kommer en del av svenska löpareliten att ställa upp.
Tyvärr inte alla, eftersom DN-galan ligger så nära till i tid, säger Khaled Azerkan, Tiwaz-löparen som själv kommer att springa 400 meter på torsdag.
Jag har tränat hårt sedan loppet i Ludvika och väljer nu den kortare distansen. Sedan springer jag 800 m i Tallin på lördag och samma distans vid Götagalan i Karlstad nästa torsdag. Sedan blir det eventuellt ett lopp i Manchester innan EM-starten, berättar Khaled.
Bland deltagarna i Löparnas kväll hittar vi bl a Camilla Nyqvist, Ymer, som gjorde 2,03 på damernas 800 m i Tammerfors och deltog i Europacuplaget. Hon får draghjälp av bl a Ellinor Stuhrmann, Malmö AI, som kommer hem till Norrköping för att dels agera "hare", dels springa 200 meter.
På herrarnas 1500 m kommer bl a förra årets stora överraskning Olle Walleräng, Råby-Rekarna, till start. Här agerar förre Söderköpings-löparen Philip Aagård, som är hemma från studierna i USA, hare.
På 800 m kommer också duktige Thomas Byrberg, Tureberg, till start, berättar Khaled.
Totalt 100 löpare är anmälda till Löparnas kväll.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!