Kaskad i kanonform inför tv-kamerorna var sin 300-serie
NORRKÖPINGBK Kaskads sista seriematch i Hagebyhallen bjöd bjöd på det mesta utom spänning.Eller vad sägs om två 300-serier, 14 kägelpoäng från klubbrekordet, seger över Avance med 17?3, tv-sändning samt en plats i SM-slutspelet.? Det var vänliga förutsättningar och i derbyna mot Avance är man alltid lite extra taggad, säger Henrik Nilsson.
Inte vanligt med två 300-serier i en och samma elitseriematch. Men Ulf jansson och Peter Hellström slog till i lördags när Kaskad storspelade mot Avance. FOTO: HANS JOHNSSON
Foto:
I en högklassig inledningsserie slog Ulf Jansson till med en 300 poängsserie. Med lagom tur vann Kaskad serien med 4-1 trots endast 57 poängs överläge (1863-1806). I andra serien var överläget större och även där knep Kaskad 4-1.
- Det kunde lika gärna varit 5-5 istället för 8-2 efter halva matchen. När de inte fick något flyt gav de upp och slarvade bort poängchansen, säger Bosse Hammarberg.
<b>Klubbrekord illa ute</b>
Tredje serien var något utöver det vanliga. Kaskad slog hela 1982 kägelpoäng mot Avance 1626. En ytterligare Avance-spelare skulle alltså inte hjälpt för att nå ikapp Kaskads slagning. Som grädde på moset slog Peter Hellström en 300-serie.
- Min första någonsin i seriespel. Jag och Mikael Saranpää har tränat mycket i Motala den senaste tiden och det känns bra att det gett resultat, menar Peter, som även slog över 1000 poäng för första gången i karriären.
Klubbrekordet på 7357 poäng såg efter tre serier att rycka all världens väg. En svagare avslutning gjorde dock att totalsumman stannade vid 7343 poäng. Lördagens summa kommer dock att registreras som nytt klubb- och distriksrekord, då det tidigare rekordet inte registrerats korrekt.
- En lagom poängsumma. Slår man för bra hemma börjar snacket om preparerade banor och det vill man gärna slippa, säger Bosse Hammarberg.
<b>Direktsändning i TV</b>
Avance spelade inte dåligt, men var helt chanslösa. Katrineholms-gänget har dock fortfarande chans att göra Kaskad och Domino sällskap till SM-slutspelet i Mälarhallen i Stockholm.
- Nu behöver vi bara en poäng på tre matcher i sammandraget nere i Göteborg för att sluta etta eller tvåa i serien. Det är en fördel i slutspelet, säger coachen Vesa Saranpää.
För första gången direktsändes en elitseriematch i bowling i TV. SVT-reportern Magnus Höjer var nöjd med sändningen.
- Det här var kul. Det måste vi göra om, säger han.
Efter år av misslyckanden i slutspelet kanske det är Kaskads tur den här gången. Spelar man som i lördags är i alla fall chansen till SM-guld god.
- Mälarhallen passar många av oss och vi kommer ge allt för att ta ett SM-guld, avslutar Henrik Nilsson, som själv försökt sex gånger utan att lyckas.
BK Kaskad-BK Avance 17-3 (4-1, 4-1, 5-0, 4-1)
Kaskads poäng: Peter Hellström 1002, Ulf Jansson 985, Henrik Nilsson 943, Peter Teodorsson 925, Bo Hammarberg 900, Mikael Saranpää 896, Martin Larsson 858 och Peter Karlsson 834.