Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Ingen mer tennis i år för Federer

Roger Federer har inte spelat en tävlingsmatch sedan semifinalen i Australian Open i januari. Och det blir inget mer i år.

Roger Federer. Arkivbild.

Roger Federer. Arkivbild.

Foto: Halden Krog/AP/TT

Sport2020-06-10 09:00

På Twitter meddelar den schweiziske tennisgiganten att han måste opereras i knät.

"Jag måste göra en ny artroskopi i mitt högra knä. Och precis som jag gjorde inför 2017 tänker jag ta den tid som behövs för att bli 100 procent redo för spel på absolut högsta nivå", skriver Federer och meddelar vidare att han tänker vara tillbaka först 2021.

I februari genomgick 38-åringen ett första ingrepp i knät.

Det här året ser ut att bli ett bra år för att ta en skadetimeout eftersom tennissäsongen legat nere sedan i mars på grund av coronaviruset. Och återstarten dröjer till i slutet av sommaren. Franska mästerskapen är flyttat till i höst och sommarens Wimbledon är helt inställt. Förhoppningen är att US Open ska kunna spelas som tänkt i augusti-september.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!