IFK och Sylvia har bara tagit 22 poäng av 57 på hemmaplan
NORRKÖPINGGlöm allt vad fördel av hemmaplan heter.IFK Norrköpings och Sylvias sammanlagda poängskörd på Idrottsparken i år är blygsam.Milt uttryckt.Av totalt 57 poäng har lagen spelat in 22 - tillsammans.- Det är för dåligt, säger Stefan Hellberg.
I kväll väntar returen i slaget om Norrköping. Den första matchen slutade utan vinnare - 2-2. Sylvias Håkan Forsberg hoppas på 10 000 på Idrottsparken. FOTO: NICLAS SANDBERG
Foto:
Det är inget vidare facit IFK och Sylvia har på Idrottsparken. Hemmaplan har blivit något av en skräckarena för stadens superettaklubbar.
- Vi pratade faktiskt om det igår (läs måndag) efter träningen. Det är svårt att säga om vi skulle haft mer poäng om vi varit kvar på "Bollis" men man vet aldrig, säger Mats Karlsson.
<b>Inga chocksiffror</b>
För Stefan Hellberg kommer inte siffrorna som någon jättechock.
- Har man en dålig säsong är det ganska naturligt att man inte lyckas hemma. Men visst ska vi ha ett bättre facit hemma, säger IFK-tränaren.
För Sylvias del är statistiken tvetydlig. Tabelljumbon har spelat in samtliga tio poäng just på Parken.
- Det är stadens finaste plan och alltid lika kul när det är match. Vi har gjort ett par bra matcher hemma. Mot Västerås (1-2) spelade vi årets bästa fotboll utan att vinna, fortsätter Karlsson.
<b>Bara slagit nykomlingar</b>
IFK Norrköping har tre vinster på egen mark så här långt. Alla mot nykomlingar i superettan - Falkenberg, Boden och Forward.
- Det är inget vi pratar om. Alla inblandade vet om problemen ändå, säger Stefan.
Så du upplever inte Idrottsparken som en skräckarena?
- Absolut inte. Dessutom spelar vi borta i kväll, säger Stefan Hellberg.
- Det är lätt att komma med bortförklarningar i det läge vi har hamnat i. Nu spelar vi våra hemmamatcher på Idrottsparken, vi kan inte göra så mycket åt saken, svarar Sylvia-tränaren.
I kväll är det dags för andra ronden i slaget om Norrköping. Det första slutade, liksom samtliga Östgötaderbyn hittils, med delad pott.
- Det är dags för vinst nu, säger Stefan Hellberg.
<b>Kieback borta</b>
Han tvingas att ställa upp utan skadade Gudmundur Mete och magsjuke Patrik Kieback som tvingades att lämna matchen mot Västerås tidigt i den första halvleken.
- Jag kan kanske sitta på bänken men jag känner mig svag och har inte vågat att kliva upp på vågen, säger "Kibbe" som inte ätit ordentligt på ett par dagar.
<b>Frågetecken i Sylvia</b>
Även i Sylvia är det ett par frågetecken.
Mittfältarna Markus Hansson och Jonas Björkholm är osäkra på spel.
- Det är ytterst osäkert att någon av dem spelar. Men vi får å andra sidan tillbaka Mikael Cupan, fortsätter Mats.
Kvällens match är inte lika upphausad som det första derbyt men i potten ligger det inte för den sakens skull mindre prestige.
- På plan kommer det att vara minst lika laddat, lovar Stefan.
Sylvia var nära att skrälla sist och har bra koll på hur laget ska räcka ända fram till seger i kväll.
- Vi ska hitta samma luckor som Västerås gjorde, avslöjar Sylvia-tränaren.
Gefle 2?3
Falkenberg 3?0
Boden: 2?0
Brommapojkarna: 0?0
Kalmar: 3?3
Sylvia: 2?2
Västra Frölunda: 1?2
Forward: 3?1
Västerås: 1?2
<B>12/27 poäng</B>
<B>Sylvias hemmafacit:</B>
Kalmar FF 0?1
Brommapojkarna 1?1
Västra Frölunda: 1?1
Västerås: 1?2
Assyriska: 2?1
Forward: 1?0
IFK: 2?2
Åtvidaberg: 1?1
Häcken: 2?3
IFK Malmö: 2?3
<B>10/30 poäng</B>