Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Greyhound-bana i Norrköpingredan nästa år?

NORRKÖPING
Den lilla tygbiten som får iklä sig rollen som hare rycks iväg av en lång lina.
En bit efter flyger hunden fram i en nästan ofattbar hastighet.
Det hela är över på några ögonblick.
För hundkapplöpningsentusiasterna är detta det roligaste som finns.

Det går snabbt. Men vår fotograf lyckades fånga Sea Hawk på bild. I Norrköping finns det ingen riktig greyhound-bana, men man hoppas kunna bygga en i en inte alltför avlägsen framtid.
FOTO: OSKAR OHLSSON

Det går snabbt. Men vår fotograf lyckades fånga Sea Hawk på bild. I Norrköping finns det ingen riktig greyhound-bana, men man hoppas kunna bygga en i en inte alltför avlägsen framtid. FOTO: OSKAR OHLSSON

Foto:

Sport2002-04-18 00:00
Greyhounds är världens snabbaste hundras. De når en topphastighet på 70 kilometer i timmen. Som en jämförelse kan man säga att det är ungefär dubbelt som snabbt som Maurice Greene och grabbarna i sprinteliten springer.
Ursprungligen kommer rasen från Egypten. Romarna tog sig den med sig till Europa på 40-talet efter Kristus.
I dag är den så klart mest känd som kapplöpningshunden framför andra, sedan ett par år även i Sverige. År 2000 började Svenska Spel med vadslagning på greyhound-racing.

<b>Fascinerande ras</b>
Folkbladet träffar entusiastern Håkan Ehn, Hans Bark och Anne Berg från Östgöta Hundkapplöpningssällskap vid den lilla whippet-banan bredvid Brukshundsklubben i Norrköping.

<B>? Vad är tjusningen?</B>
- Det finns en veterinär som skriver i en greyhoundtidning i England. Han sade att han har ägnat sig åt greyhounds i 20 år, men är fortfarande lika fascinerad. Och så är det verkligen, säger Håkan.
Han fortsätter med att dra lite siffror om hundarna:
- De håller över 20 meter per sekund. De accelererar från 0 till 70 på 30 meter. Hjärtat pumpar runt 15 liter blod på 30 sekunder.
- Men 80 procent av nöjet är att se hur glada de blir när man plockar ner den vita och blå väskan och det är dags att dra iväg. De är gjorda för det här. De känner till och med igen min gröna jacka som jag har när vi ska träna. Hunden är en väldigt god kamrat.
Att Håkan och hans vänner är fästa vid sina hundar och hundsporten är det nog inget snack om. Nyligen åkte han till Borås och tillbaka - 53 mil - för att se sin hund springa i 30 sekunder och 91 hundradelar...

<b>Mycket arbete</b>
Greyhounds och hundkapplöpning har inte det bästa ryktet i vissa kretsar. Djurrättsaktivister har kritiserat sättet man behandlar hundarna på, som man menar är dåligt.
Det håller Håkan inte med om.
- Det handlar om okunskap. Det negativa kommer från hur det är utomlands, där man behandlar djur mycket sämre än vi gör i Sverige. Ta bara Spanien, där tillåter de ju tjurfäktning.
På lördag startar Hans Barks hund Danny Pride (eller Sickan som han egentligen heter) på Vinn 8 på Åkers Kanal utanför Stockholm. Även Håkans Sea Hawk tävlar i helgen, dock utanför spelet.
Runt 15 000 kronor kan man dra in på ett säsong på tävlandet.
- Men någon vinstaffär blir det inte. I stället går man back 10 000 kronor. Jag tror inte att det är någon som börjar med det här för att bli rik.
I dagsläget tävlar man bara på tre banor i Sverige: Borås, Åkers Kanal och Landskrona. I framtiden räknar man dock med fler banor och fler lopp i Sverige.
Då vill östgötarna vara med i leken, med en tävlingsbana.
- Vi har en vision om byggstart i oktober och premiär i april 2003. 2005 vill vi arrangera SM, derbyt eller någon annan stortävling.
Man för diskussioner med kommunen och hävdar att man nu är närmare en lösning en någonsin.
Så vem vet - om något år kanske vi kan beskåda hundar i rekordfart i stan.
<B>Fakta/greyhounds</B>
Grupp: vinthundar.
Mankhöjd: 68-76 cm.
Vikt: 28-36 kg.
Päls: kort, slät och blank.
Maxhastighet: 70 km/h på korta distanser (världens snabbaste hundras).
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!