Generalen var nöjd
NORRKÖPINGDen nionde upplagan av Sports Camp avslutas idag. Campgeneralen Lars Angergård är mycket nöjd med fyra senaste veckorna. Den här upplagan har haft den bästa kvalitén hittills, säger han.
Det går att göra jämförelsen på många olika sätt. Dels kan vi titta tillbaka hela vägen till första året eller så kan man fokusera på de tre åren jag varit med. Hur som helst så är vi rörande överens om att den här upplagan haft den bästa kvalitén hittills, säger Lars, som leder projektet tillsammans med Fredrik Andersson.
Vår organisation består av en mängd olika funktioner, som exempelvis logi, matsal, kiosk och aktivitetscentrum. Varje funktion styrs av en arbetsledare och dessa arbetsledare har skött sina uppgifter strålande i år. Sedan har vi haft 90talet gymnasieungdomar som också gjort bra i från sig. Dessa personer tillsammans ger vår stora organisation en bra grundstabilitet, fortsätter han.
I år har det funnits åtta huvudidrotter att välja mellan.
Det innebär åtta olika föreningar och åtta olika kulturer. De som arbetat för respektive idrott har varit väldigt ambitiösa. Det är ett stort ansvar för dem att ta hand om ungdomar som de inte känner.
<b>Problem med vädret</b>
I år har idrottsprofiler som Ljubomir Vranjes, Martin Frändesjö, Jane Törnqvist, Magnus Hedman och Niclas Alexandersson besökt Himmelstalundsområdet.
Alla som har varit här har varit ödmjuka och bjudit på sig själva. Det är vi mycket nöjda med, menar campgeneralen.
Vädret, framförallt förra veckan, har ställt till med lite problem.
Det är ju inget vi kan styra över, men jag tycker vi har löst det bra ändå. Ledarna har försökt hitta nya lösningar då planeringen inte riktigt gått att genomföra till fullo, fortsätter Lars.
Trots att nio upplagor har genomförts ser Lars stora utvecklingsmöjligheter för "Campen".
Det går att utveckla det mesta, men det viktigaste är vi bestämmer oss för vad vi vill med Sports Camp. Vill vi exempelvis ha fler huvudsporter eller vill vi öka antalet deltagare. Sports Camp består av The Stadium, Norrköpings kommun och de olika föreningarna och det är de tillsammans som måste besluta om inriktningen på Campens framtid, säger Lars.
Vi har haft många studiebesök från kommuner, organisationer och företag och alla är väldigt imponerade av Sports Camp. Det är en fantastisk och unik idé, avslutar Lars, som inte bestämt sig för om det blir en fortsättning som campgeneral även nästa år.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!