Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

För korta ljusa stunder för Lotorp

LOTORP
Onekligen hade Lotorps IF ljusa stunder i sista hemmamatchen i division II-fotbollen mot IFK Västerås FK.
Men de stunderna var för korta. Det hjälpte inte att Lotorp vände 0-1 till ledning med 2-1. Det blev som oftast denna mörka säsong, stryk med uddamålet. Västerås vann med 4-3 (1-1).

Sport2002-09-23 00:00
Lotorp var bedrövligt tamt i matchöppningen. Efter två minuter låg första bollen i nätmaskorna och på de tre inledande minuterna var det så virrigt i hemmaleden, att Västerås kunde haft båda 2-0 och 3-0.
Sedan blev det för all del bättre, men Västerås var det bättre laget. Lotorps första heta chans kom i 45:e minuten och då utjämnade Camilla Larsson.
Lotorp började bra efter paus. Linda Carlsson kom i bra läge, men skottet blev för löst. Sedan gav Camilla Larsson Lotorp ledningen. Hon lobbade över målvakten sedan en back spelat en för lös bakåtpassning.

<b>Nära 1-1</b>
Lotorp var också nära 3-1. Men därefter vände matchbilden igen och Västerås tog över och gick ifrån till 4-2, innan debutanten Krishna Kataria reducerade när sekunder återstod.
- Västerås kom runt på kanterna för mycket. De fick för enkla mål. Vi hade bra tiominutersperioder och sedan tio minuter som var under all kritik. När vi faller tillbaka, faller vi tillbaka djupt, konstaterade tränaren Thomas Cratz.
Magdalena Broman i målet får ta på sig första målet, men var annars godkänd. Maria Andersson, Linda Carlsson och påpassliga Camilla Larsson var mest på hugget. Lotorp tvingades undvara sjuka Pernilla Andersson och Johanna Jonsson.
Målen: 0-1 (2) Amanda Johansson, 1-1 (45) Camilla Larsson, 2-1 (48) Camilla Larsson, 2-2 (61) Amanda Johansson, 2-3 (80) Amanda Johansson, 2-4 (82) Sofia Mjörne, 3-4 (90) Krishna Kataria.
Domare: Mats-Åke Wehlin, Åby.
Publik: 15.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!