Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

FFK hoppas på 100 barn

Sport2008-04-29 03:00
FOTBOLL. Finspångs FK arrangerar Landslagets Fotbollsskola en vecka på Grosvads IP även i sommar för barn i åldern 5-10 år.- Det blir precis som förra året med den skillnaden att vi byter vecka. Vi kör vecka 32 (4-8 augusti) i stället för som i fjol vecka 33, säger Björn Karlsson, ordförande i FFK.Broschyrer har delats ut i skolorna. I dagsläget har det kommit in uppemot 40 anmälningar. Senaste anmälningsdagen är 2 maj. - Vi hade 100 barn 2007 och jag tycker inte det borde finnas anledning att tro på annat i år. Kanske rent av flera, säger Björn Karlsson.Räddningstjänsten visar upp sig. Det är en stående programpunkt på Fotbollsskolan, som barnen gillar.FFK:s utbildningsansvarige, Stefan Strandberg, undersöker om det en av dagarna går att få besök av några spelare från IFK Norrköping. Magnus Samuelsson är en.I paketet för Landslagets Fotbollsskola ingår ett bad i Finspångs nya familjebad. Och alla som deltar får dra på sig en blågul dress, landslagets färger.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!