Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Denseln nära en fullträff

JÄRVSÖ. När orienteringsfestligheterna i Hälsingland avslutades med stafetten, en mixad kavle med hela 16-löpare, lyfte sig hela OK Denseln till trädtopparna och tog en suveränt fin fjärdeplats i konkurrens med 55 andra lag.

Sport2006-05-29 06:00
- Maximal utdelning måste jag säga. Alla gick nästan perfekt, förklarade en för dagen väldigt nöjd Janne Berggren, klubbens ordförande.
- Vi hade faktiskt ledningen efter två tredje delar av tävlingen, men kunde inte sätta emot riktigt när Södertälje-Nykvarn och OK Linné ryckte loss på tredje sista sträckan.

Bronsstrid
Det blev också en tuff strid om tredjeplatsen, där Täby SOK med två juniorer kunde hänga med i bakvattnet av Erik Andersson och Johanna Lindberg på två raka sträckor, och där oerhört löpstarke Lisa Larsen till slut, tyvärr rusade ifrån Johanna och tog bronsplatsen före Skärblackagänget.
- Hur bra vi än jobbat skulle vi aldrig kunnat rå på de två topplagen, men vi har många starka klubbar bakom oss, t.ex. Leksands OK, sjua på 10-mila, avrundade Janne.
I vinnande Södertälje-Nykvarn återfanns bland andra Michael Wehlin, som har sina bopålar i Söderköping och Finspångssonen Anders Axelsson. Det kan också noteras att Linköpings OK som ofta har en bredd som passar den här mixade typen av stafett, kom sjua 16 minuter bakom Denseln.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!