Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Decimerat Faik orkade inte

Sport2002-11-21 00:00
FINSPÅNG
Med fyra man på skadelistan och tre hemma i Finspång i influensa, var det inte så konstigt att Faik Hockey blev utan division II-poäng borta mot Kungälvs IK.
Förlusten skevs till 2-6 (2-1, 0-3, 0-2).
- Inget att säga om. Vi hade bara 13 utespelare. När orken tog slut vände de matchen, konstaterar Faik-tränaren Tobias Lundin.
Han var inte besviken. Det kunde han inte vara när så många spelare var ur leken.
Stefan Gustavsson den äldre, Andreas Holst, Rickard Svensson och John Frondén skadade - Adam Aldhagen, Fredrik Bäckström och Stefan Gustavsson den yngre sjuka.
Det avbräcket mäktade inte Faik med, trots att laget började bra och ledde med 2-0. I andra och tredje perioden kunde inte det decimerade Faik hålla emot
- I första perioden visade vi att vi var det bättre laget. Med fullt manskap ger vi dem en match in till mållinjen, både hemma och borta, anser Tobias Lundin.
Alla bjöd till. Ingen krigade bättre än den andre. Till söndagens hemmamatch mot Nittorp vill det till att åtminstone några sjuklingar och skadade piggnar till.
Målpuckarna satte Rickard Karlsson och Christoffer Fernström
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!