Claes laddad för en späckad travhelg
NORRKÖPINGRekordår. Igen.35-årige Claes Svensson från Söderköping kan snart summera ännu ett lyckosamt travår.- Vi har sprungit in över en miljon kronor mer än förra året, säger Mantorptravets kung till Folkbladet.Och i helgen finns det ännu mer pengar att tjäna på hemmabanan.
Claes Svensson startar i åtta lopp när Mantorp står som värd för helgens V 75. FOTO: THOMAS BLOMQVIST
Foto:
- Man har naturligtvis samlat på sig en hel del rutin genom åren och det blir mindre och mindre misstag, funderar "Classe", som ska köra inte mindre än åtta lopp när Mantorp står som värd för en av säsongens två V75:or.
- Åtta, kan det verkligen vara så många? Jo, det stämde visst, säger han efter att ha kollat lördagsprogrammet.
<b>Flitig kusk</b>
Åtta starter är visserligen inte iögonfallande många, men i och med att hemmabanan nu har hela travsveriges ögon på sig - och medföljande plånböcker - finns det möjlighet att göra sig en skaplig hacka under dan.
- Ja, även om man inte vinner så handlar det i en del fall om rätt stora pengar, vet Claes.
Redan i dagens första lopp (en tvååringssprint) spås han fina chanser med Lupin Hawk. Fast det är förstås V75-loppen som kittlar tävlingsnerverna mest.
I sjunde loppet (V75:4) styr han Lass Zacher och sedan i tur och ordning Staro Rifle och Ellen Akema.
<b>Fina pengar</b>
Stofinalen, där Ellen Akema deltar, är ett av dagens Breeders Crown-lopp med 750.000 kronor till vinnaren.
- Jag kan kanske hoppas på en fjärde eller femte plats vilket i så fall är helt okej.
Claes Svensson toppar i vanlig ordning körsvenschampionatet på Mantorp. När blott fyra tävlingar återstår har Svensson kört 205 lopp och vunnit 29 av dessa.
Ändå är det för tidigt för östgöten att pusta ut. Kollegan Carl-Erik Lindblom har fortfarande en liten chans att snuva Svensson på kungatronen.
I redan pengar handlar det om cirka 7,3 miljoner kronor i prisslantar.
- Det är mer än en miljon över rekordet förra året. Jag kan inte vara annat än nöjd, försäkrar han. Jag är ju dessutom den nionde mest framgångsrike kusken i landet.
De segerrikaste i V75 är annars trion Erik Adielsson (39 förstaplatser), Stig H Johansson (35) och Örjan Kihlström (24). Svensson har vunnit nio lopp - hittills.
<b>Med i elitloppet</b>
Årets höjdare är utan tvekan elitloppet, där Claes och Cenit Guy kvalade in till finalen. Visserligen fick man där agera statist när Jori Turnas stjärnhäst Varenne travade hem två friska miljoner, men bara att ta sig till final var en bedrift som heter duga.
Och hästlivet travar givetvis på även efter nyår.
- Det lär inte bli några stora förändringar i upplägget.
<b>Besvärligt väder</b>
Morgondagens övningar hotas i dag av mörka moln. Ruskvädret över Östergötland gjorde att Mantorpbanan tillfälligt stängde igår.
- Jag hoppas att man hinner preparera banan. Som det ser ut nu är den helt klart en fara för hästarna, men förhoppningsvis driver regnet ut tjälen som bildats, slutar Claes Svensson.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!