Basketfest i Mässhallen
NORRKÖPINGHalloween-cupen i Mässhallen ska växa och bli till en tradition.Det är Norrköping Dolphins förhoppning i alla fall.- Vi har planer på att göra en större grej av det här, sa tävlingsansvarige Henry Saks och blickade ut mot flickfinalen mellan Solna Vikings och Nubf.
Jeffrey Taylor i Dolphins vit före Nubf:s Andreas Nilsson. Men Andreas och Nubf vann fialen i Halloween cup med 50-44. FOTO: ROBERT SVENSSON
Foto:
- Vi har försökt att sticka ut lite och föra statistik på mer än poängplockarna och det har vi fått positiv respons för, sa Saks.
Spelarna i turneringen bokfördes förutom för poäng också för steals och returer.
- Självklart är det mer jobb men det tar vi gärna. Vi har planer på att göra Halloween-basket till en tradition och locka fler ålderklasser nästa år, fortsatte Henry.
Till årets turnering kom fem tjej- och fem kill-lag till spel - alla födda 1989 och det blev en dramatisk finalsöndag.
- De hade tur med skotten. Men okej, visst är de lite skickliga också, sa Nubf:s Therese Jakobsson efter finalförlusten mot Solna Vikings. Stockholmskorna vann finalen med 37-24 och efteråt utbröt det stora segerkalaset medan Nubf-tjejerna vankade av planen besvikna.
- Vi fick stryk mot dem i gruppspelet också. Vi har chans till revansch i Stockholms-serien där vi ska möta dom en gång till, sa Therese.
<b>Frödén bäst</b>
Bäste poängplockare i finalen hos Nubf var Jennifer Frödén och Malin Håkansson som båda sänkte sex poäng.
I killfinalen blev det en ren Norrköpingsfinal mellan Dolphins vit och Nubf där de sistnämnda var starkast och vann med 50-44.
I segerlaget gjorde både Martin Larsson och Andreas Nilsson 12 poäng medan Dolphins bästa poängplockare var Carl Johansson på 15 pinnar och Jeffrey Taylor 14 poäng som också utnämndes till turneringens mest värdefulla spelare och dessutom stod för mest steals. Theo Cicek, i Dolphins svart var den tjej-spelare som snodde bollen flest gånger och Nubf:s Andreas Nilsson rev åt sig flest returer.
Natalie Solmansson, Dolphins svart, ansågs ha utfört turneringens bravad.
- Nästa år hoppas jag att vi kan ha fler åldersklasser. Målsättningen är att Halloween-basket ska bli en tradition, avslutade Henry Saks.
<B>Resultat, finaler Halloween-cup:</B> Dolphins vit-Nubf 44-50
Poäng, Dolphins: Carl Johansson 15, Jeffrey Taylor 14, David Rauge 7, Gustav Olsson 3, Jesper Sundberg 3, Emil Josefsson 2.
Nubf: Martin Larsson 12, Andreas Nilsson 12, Anton Helbro 10, Christoffer Teske 5, Rebin Ahmad 3, Dennis Gillåker 2.
Final, tjejer: Nubf-Solna Vikings 24-37
Poäng, Nubf: Jennifer Frödén 6, Malin Håkansson 6, Clara Hedenqvist 4, Sofie Eriksson 4, Johanna Svensson 2, Anesa Omerovic 2.
Match om tredje pris: Dolphins svart-Katrineholm 24-38.