Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Bara att vänja sig, Dolphins

Foto: mikael strand

Sport2015-03-03 21:33
Det här är en krönika. Åsikterna i texten är skribentens egna.

Det är visserligen tre matcher kvar av grundserien men tisdagens match gav en vink om vad som är att vänta framöver.

Det luktade slutspel lång väg – framför allt om andra halvlek.

Det var tajt, smågrinigt och svängde flera gånger om.

Vem som trivdes allra bäst då? Sundsvalls isländske kämpe Hlynur Baeringsson.

Dragons kom till Stadium Arena och gjorde det jobbigt för Dolphins, så jobbigt att de kunde sno med sig två poäng hem till Sundsvall.

Hemmalaget ryckte tidigt åt sig en ledning och det kändes länge som att de hade koll på läget men de lyckades aldrig skaka av sig Sundsvall och så fem minuter in i sista perioden var helt plötsligt gästerna i kapp och förbi.

Dolphins offensiv, som var så bra i första halvlek, var inte alls lika bländande i andra.

Laget körde fast gång på gång och Sundsvalls amerikan Akeem Wright fick Dominique Morrison ur balans.

Morrison satte visserligen en viktig trepoängare i slutet av matchen när Dolphins vaknade till liv igen – men var sedan lite av en syndabock när han brände två straffkast i matchens sista minut.

Det gjorde att Sundsvall fick en sista chans – och den tog de genom Baeringsson som snodde åt sig en retur och stoppade i två blytunga poäng med bara ett par sekunder kvar att spela.

En knäpp på näsan för Dolphins som sett så starka ut på slutet och en tydlig signal om att det är flera lag som vill vara med och slåss om det där SM-guldet i vår.

Samtidigt som Dolphins gick på pumpen på hemmaplan fick även den andra toppkonkurrenten Södertälje stryk. Solna vann med tio poäng – i Täljehallen. Ett resultat som gör att Dolphins fortsatt toppar tabellen.

Tisdagens match kan fungera som en nyttig läxa för Dolphins. Det är så här det kommer att se ut i slutspelet och det är bara att vänja sig.

Motståndarna kommer att göra allt, precis allt för att vinna.

Som när gästernas coach Tommie Hansson i går vrålade "kan inte skjuta, kan inte skjuta" när Dolphins forward Mangisto Arop fick bollen utanför trepoängslinjen, eller som när Wright bröstade upp sig mot hete Morrison och sedan skickade i väg några väl valda ord i tredje perioden.

Det kommer att bli smutsigt och det gäller att borsta av sig det och inte påverkas.

Resultaten i går ger i alla fall en hint om att det är spännande tider att vänta. Det var längesen det kändes så här öppet inför ett slutspel.

Henrik Jonsson