Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Assyriska slog FC Norrköping

FOTBOLL.

Sport2008-07-28 03:00
FC Norrköping, division 6-laget som gått fram som en slåttermaskin under våren, stötte på patrull i lördagens träningsmatch mot topplaget i division 3, Assyriska, vilka vann med 2-0 på Hirdhallen. - Assyriska var det bästa laget vi mött i år, de är både duktiga och snabba, säger FC Norrköpings Anders Ljunggren. Hans lag passade på att visa upp fyra debutanter, Sebastian Hansson, Rodrigo Santos, Filipe Messias och Anes Ceska, skötte sig alla riktigt bra. Assyryiskas tränare Ilhan Sonar var nöjd med matchen. - Ja, verkligen. Det var väldigt högt tempo i 70 minuter, vi fick en bra genomkörare inför höstpremiären kommande lördag mot Nässjö, säger Ilhan. I andra halvlek bytte vi en hel del. Alessandro Salamanca och Halil Seleva svarade för Assyriska två mål.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!