Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Ålund snuvad på seger

Dragracing.

Sport2009-07-28 03:00
Svärtinges dragracingfantom Jimmy Ålund blev snuvad på att få köra hem segern hemma på Mantorp Park.Ovädret över östgötabanan gjorde att arrangören tvingades ställa in den mycket emotsedda finalen och drabbningen mellan de svenska giganterna Ålund och Magnus Hansson.Resultatmässigt spelade det däremot ingen roll för Ålund, som i och med att han hade bästa tid från semifinalerna ändå drygade ut sin ledning i EM-serien.Jimmy Ålund har vunnit sin klass - Pro stock - fem gånger tidigare och är storfavorit till en ny triumf.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!