Överlägsen Längberg

I våras kraschade Joakim Längberg, Linköpings MS, rejält med sin Mitsubishi EVO X1.

 

Sedan dess har renoveringsarbete pågått i garaget men till Marknadsnatta förra helgen i Skänninge hade Joakim bilen klar igen.

 

- Fast den gick inte riktigt som vi ville då, säger Joakim.

 

I lördags på Himmelstalundsbanan fungerade dock allt.

3 november 2008 03:00
Joakim var överlägsen i rallysprinten som Norrköpings Motorklubb arrangerade.

 

- Det fungerade riktigt bra, vi var snabbast i alla åken, säger en nöjd Joakim.

 

Kjell Sandberg, Haninge, också han i en fyrhjulsdriven bil, var nästan fem sekunder efter i mål.

 

På söndagen genomförde NMK också en folkracesprint på samma bana. Här var Jonny Nystedt, Vingåker snabbast bland de framhjulsdrivna bilarna, medan veteranen Börje Adamsson, MK Ramunder, tog hand om segern bland de bakhjulsdrivna.

 

- Vi får se om det här var årets sista biltävling, säger tävlingsledaren Sievert Lindqvist.

 

n Resultat, rallysprinten lördag:
A-förare, grupp A/N 4wd: 1) Joakim Längberg, Linköpings MS, 2,04,47, 2) Kjell Sandberg, Haninge MK, 2,09,06, 3) Jakob Thunström, SMK Nyköping, 2,11,19.
B-förare, grupp A/N 4wd: 1) Per Jensen, Huddinge MK, 2,10,69.
C-förare, grupp A/N 4wd: 1) Nicklas Andersson, Skepptuna MK, 2,16,78, 2) Hans Thunström, SMK Nyköping, 2,17,03, 3) Mats Attlebrant, Gnesta MK, 2,17,97.
A-förare, grupp H: 1) Anders Eriksson, MK Rimo, 2,11,96, 2) Joachim Rydin, Norrköpings MK, 2,14,34, 3) Johan Svensson, SMK Valdemarsvik, 2,15,3.
B-förare, grupp H: 1) Andreas Pettersson, Norrköpings MK, 2,17,41, 2) Robin Pettersson, SMK Valdemarsvik, 2,18,09, 3) Ari Jussila, Norrköpings MK, 2,19,52, 4) Patrik Olsson, do, 2,20,42, 5) Johan Andersson, do, 5,00,00.
C-förare, grupp H: 1) Rickard Hartzell, Norrköpings MK, 2,14,76, 2) Björn Vincent, SHRA Mantorp, 2,15,59, 3) Nicklas Hjerpe, Norrköpings MK, 2,16,90.
A, B, C-förare, grupp H 66-74: 1) Håkan Lundqvist, Almunge MK, 2,21,90, 2) Roland Nyman, Norrköpings MK, 2,21,95, 3) Robert Wadér, SMK Östgöta, 2,25,88.
C-förare, grupp E: 1) Micke Andersson, SMK Östgöta, 2,22,55, 2) Björn Löwenhed, Boxholms MK, 2,22,54, 3) Per Lundgren, Östergyllen RC, 2,23,74, 4) Jörgen Andersson, SMK Östgöta, 2,27,36, 5) Jimmy Johansson, Åtvidabergs MK, 2,31,73.
C-förare, VOC: 1) Jimmie Nordin, SMK Södermanland, 2,22,33, 2) Robert Westergren, Åtvidabergs MK, 2,23,75, 3) Fredrik Magnell, Norrköpings MK, 2,24,56, 4) Peter Hell, Norrköpings MK, 2,24,56.


n Folkracesprint, söndag:
Damer, framhjulsdrift: 1) Ewa Andersson, MK Ramunder, 4,30,01.
Juniorer, framhjulsdrift: 1) Per Willén, Eskilstuna MK, 3,46,77, 2) Robert Scholander, SMK Eksjö, 3,56,46, 3) Simon Botvidsson, MK Ramunder, 4,20,79.
Seniorer, framhjulsdrift: 1) Jonny Nystedt, SMK Vingåker, 3,46,21, 2) Peter Stenberg, do, 3,46,77, 3) Kenny Ringheim, do, 3,48,65, 4) Micke Andersson, Norrköpings MK, 3,49,56, 5) Jimmy Kullander, Katrineholms MK, 3,52,20, 6) Tomas Wärn, Norrköpings MK, 3,52,47, 7) Allan Larsson, SMK Östgöta, 3,52,54, 8) Lars Karlsson, Norrköpings MK, 3,52,79, 9) Peter Adamsson, MK Ramunder, 3,54,65, 10) Royne Larsson, do, 3,54,69.
Seniorer, bakhjulsdrift: 1) Börje Adamsson, MK Ramunder, 3,48,07, 2) Thomas Karlsson, Vimmerby MS, 3,54,64, 3) Robert Brangenfeldt, Finspångs MS, 3,56,72, 4) Robert Jonsson, MK Ramunder, 4,04,48, 5) Alexander Alexandersson, Vimmerby MS, 4,04,53, 8) Kim Fransen, Norrköpings MK, 4,10,17, 9) Dennis Fransen, SMK Östgöta, 4,21,03, 10) Per-Erik Hultin, MK Ramunder, 4,21,14.
Så jobbar vi med nyheter
 Läs mer här!