Det är två huskroppar med totalt elva bostäder som Obos planerar att bygga i sommaridyllen. Husen ska ligga utmed Nordanskogsvägen och varje bostad är på 107 kvadrat i två plan. I standardutförande är det fyra rum och kök men möjlighet finns att göra ett tillval och få ett extra sovrum. När bygget drag igång är oklart i nuläget men husen ska vara klara för inflytt våren 2023. Nu i vår är det säljstart på bostäderna.
– Det är en hustyp som passar många, både gammal och ung, säger Pernilla Eriksson.
Hon säger att boendet fungerar bra både som åretruntboende och som sommarboende eller åretruntfritidshus.
– Det är ju ett åretruntboende men sen om du väljer att bosätta dig permanent i Arkösund är ju upp till var och en. Idag är det många som jobbar hemifrån så man kan absolut sitta där och jobba året runt.
På baksidan av husen är det tänkt att det blir större altaner som går ända fram till berget och någon form av odlingslåda, i stället för små gräsytor.
– Det blir ett lättskött och enkelt boende, säger Pernilla Eriksson.
Det är ändå långt från Norrköping. Ser ni inga svårigheter med att satsa så långt ifrån stan?
– Nej, det gör vi inte. 45 minuter i pendlingstid är helt okej, och som sagt, med tanke på att många jobbar helt eller delvis hemifrån så är det ett alldeles utmärkt boende. Det är en fantastiskt vacker ort och nära till storstaden, så vi tror på det här absolut.