Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Polisen söker fortfarande efter Skenäsfångar

Två av de fem män som avvek från Skenäsanstalten i lördags kväll är fortfarande på fri fot. För de som kommit till rätta kan det bli tal om förflyttning till ett fängelse med högre säkerhetsklass.

Polisen letar fortfarande efter två män som avvikit från Skenäsanstalten.

Polisen letar fortfarande efter två män som avvikit från Skenäsanstalten.

Foto: Sören Boström/TT

Vikbolandet2023-08-01 16:00

Det var i samband med en alkoholkontroll som männen försvann från anstalten sent på lördagskvällen. Polisens misstanke är att männen druckit alkohol, vilket inte är tillåtet på anstalten. På söndagsmorgonen kom uppgifter från Kriminalvården om att en av de fem männen återfunnits av personal. Senare på kvällen hittade polisen ytterligare två. De sista två är dock fortfarande på fri fot på tisdagseftermiddagen.

Enligt NT är några av de som avvek dömda för våldsbrott. Om det handlar om de två män som fortfarande saknas är inte känt.

– Det kan jag inte gå in på, det faller under klientsekretessen, säger Ulf Mossberg, pressekreterare på Kriminalvården.

Det finns dock ingen anledning till oro för boende i närområdet, menar han. Skenäsanstalten är en klass 3-anstalt, vilket innebär att det är en öppen anstalt utan direkta hinder för att avvika. 

– Skenäs har ju inget staket och på dagarna rör man sig fritt. Det är under natten man blir inlåst. För att komma på fråga att placeras på en klass 3-anstalt så måste du ha skött dig exemplariskt och vi gör ju riskbedömningar innan placeringen.

Får det några konsekvenser för de som avvikit och kommit tillbaka?

– Det kan det få. Man tittar på allvarlighetsgraden och så ska det vägas mot annat. Men det troliga är väl att de kommer att uppgraderas till ett fängelse med högre säkerhetsklass, säger Ulf Mossberg.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!