Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Eon efter strömavbrottet på Vikbolandet: "Ska utredas"

"Det ska utredas varför vi hamnade i den här situationen", säger Björn Persson vid Eon efter att över tusen kunder på Vikbolandet på lördagen drabbades av strömavbrott på grund av stort eluttag i området i kylan.

"Det ska undersökas hur vi kan säkerställa att vi har tillräcklig elkapacitet ut till våra kunder på Vikbolandet framöver", säger Björn Persson vid Eon.

"Det ska undersökas hur vi kan säkerställa att vi har tillräcklig elkapacitet ut till våra kunder på Vikbolandet framöver", säger Björn Persson vid Eon.

Foto: Jan Novotny

Vikbolandet2024-01-08 17:00

Enligt Björn Persson, regional kommunikationschef vid Eon, var det mer än tusen kunder på Vikbolandet som blev utan ström på lördagen. Det var strömlöst vid två tillfällen, morgon och eftermiddag.

– Orsaken var att vi hade ett stort eluttag beroende på att det var väldigt, väldigt kallt ute. Det blev en driftproblematik som har att göra med att samspelet mellan oss och den ansvarige för det överliggande nätet som levererar till oss, nämligen Vattenfall. Vi var inte riktigt synkade med varandra i den situationen, säger Björn Persson.

– Den situationen ska vi analysera ytterligare, men vi gjorde omkopplingar i vårt nät, så vi kunde få in ytterligare el i området och det säkerställde situationen.

Vattenfall levererar el in till tre stationer som är deras på Vikbolandet. Utifrån det de levererar in där får Eon ta ut el till sina kunder.

– I det här fallet blev eluttaget större än vad de här stationerna hade möjlighet att leverera.

Vattenfall har av hävd regionnätet på Vikbolandet, en 40-kilovoltsledning, som förser de tre stationerna med el. Eon kopplar på sig på stationerna med ett 10-kilovoltsnät som sedan går ut till alla nätstationer. Utifrån dem går det ut 400-voltsledningar till kunderna. Vattenfall har även regionnätsledningen till Marviken. 

Med en liknelse: Om regionnätet, med den högre spänningsnivån, är Arkösundsvägen så har Eon alla småvägarna, miltals med ledningar, som leder ut till byarna. 

Vems fel var det då att det blev som det blev?

– Den frågan kan vi inte besvara än så länge, utan det ska utredas varför vi hamnade i den här situationen, säger Björn Persson.

– Det ska undersökas hur vi kan säkerställa att vi har tillräcklig elkapacitet ut till våra kunder på Vikbolandet framöver.

Eon vädjade under lördagen till sina kunder i området att inte ladda bilen just då eller att skruva ned temperaturen inomhus. Vid ansträngda lägen, både när det är väldigt kallt eller väldigt varmt, kan uppmaningen komma att hushålla med elkonsumtionen, säger Björn Persson.

Omställningen i samhället med en ökad elkonsumtion kräver både ökad produktion och en distributionsförmåga i elnätet i landet.

– Det här är ett exempel på att vi börjar närma oss en gräns när man måste se över och anpassa nätet efter nya förutsättningar.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!