Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Sämre facit för strokevård

Enligt statistik från SKL är Region Östergötland näst sämst i landet när det gäller strokevård. Här tar det i snitt 50 minuter för behandling med trombolys medan rikssnittet är 39,5 minuter.

Region Östergötland ligger näst sämst i landet  när det gäller tiden det tar för att få viktig behandling vid en stroke.

Region Östergötland ligger näst sämst i landet när det gäller tiden det tar för att få viktig behandling vid en stroke.

Foto: Mia Karlsvärd

VÅRD2018-09-20 15:00

För den som drabbas av stroke är tiden dyrbar när det gäller att få adekvat behandling. Nu har SKL presenterat en ny rapport (Hälso- och sjukvårdsrapporten 2018) som visar skillnaderna mellan landets olika regioner när det gäller hur snabbt man får akutbehandling med trombolys när man drabbats av stroke (trombolys är en metod att avlägsna blodproppar med läkemedel som visat sig effektiv).

– När någon drabbas av en blodpropp i hjärnan är det viktigt att så snabbt som möjligt avlägsna proppen för att begränsa skadan på hjärnan. Trombolys är en fantastisk metod som kan rädda liv, men det är oroväckande att tiden till behandling varierar så kraftigt på olika håll i landet, säger Jan Nilsson, professor och ordförande för Hjärt-Lungfondens forskningsråd i ett pressmeddelande.

Socialstyrelsen har satt upp ett mål att mediantiden från att man ankommer till sjukhuset tills man får trombolys ska vara högst 40 minuter och rikssnittet ligger precis under detta: 39,5 minuter. Men skillnaderna är alltså stora: i Jämtland är mediantiden endast 26 minuter medan strokedrabbade i Östergötland får vänta hela 50 minuter i snitt.

– Tack vare frivilliga gåvor har forskningen kunnat rädda tusentals liv och ge fler människor möjlighet att leva friskt. Självklart ska strokedrabbade över hela landet ha samma möjligheter. Nu bör landstingen agera så att den som drabbas av stroke får god vård oberoende av bostadsort, säger Kristina Sparreljung, generalsekreterare för Hjärt-Lungfonden.

Ordförande i Hälso- och sjukvårdsnämnden i Region Östergötland är Kaisa Karro (S) som berättar att Region Östergötland är medveten om att man ligger under snittet och har en del att jobba med.

– Vi har gjort akutkampanjer där vi beskriver hur symptomen för en stroke ser ut så man snabbt ska tillkalla hjälp, säger Kaisa Karro till Folkbladet.

– Sedan har vi också infört "Rädda hjärnan-larm" där ambulanspersonal som ser att patienten drabbats av stroke larmar till sjukhuset så man är redo att ta hand om patienten och snabbt se till att de får vård när ambulansen är framme. Men det här är ett arbete som vi arbetar med kontinuerligt för att kunna korta tiden ytterligare.

Varje år avlider cirka 7000 svenskar av stroke medan uppåt 100 000 lever med sviterna efter denna sjukdom. Vården har dock gjort stora framsteg på detta område: på ett decennium har dödligheten minskat med 27 procent.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!