Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Hjärtsjuk gavs ingen plats

En hjärtsjuk 80-årig man fick behandlas i mottagningsrum på grund av överbeläggning och fick hjärtstopp – nu görs en Lex Maria-anmälan.

Anmäls. Klinniken Lex Maria-anmäler sig själva efter händelsen.

Anmäls. Klinniken Lex Maria-anmäler sig själva efter händelsen.

Foto: Fredrik Jonson

Vård2017-07-22 07:00

Anledningen till anmälan är att en patient inte fick vårdas i operationssal trots direkt behov av operation. Mannen, som är 80 år gammal, status var allvarligt och han behövde läggas in så snabbt som möjligt på hjärtavdelningen vid Vrinnevisjukhuset i Norrköping. Men på grund av överbeläggning kunde mannen inte ges någon plats och behandlingen fick istället påbörjas ute i mottagningen. Mannen drabbades av hjärtstopp och personal var tvungen att ge första hjälpen. Sjukhuset lyckades med hjärt-lungräddningen och ett kompletterande kranskärlsingrepp, men hjärtinfarkt uppstod.

Vid behov av inläggning kontaktas i första hand samordningssköterskan som har överblick över platsläget. Vid tillfället var bemanningen reducerad på ÖVA och alla överbeläggningsplatser upptagna och patient var även inlagd i akutrummet.

Under sommaren har flera kliniker i landet en ansträngd situation bland sina anställda som leder till att många sjukhus personalstyrkor går på knäna. Kliniken väljer nu att Lex Maria-anmäla händelsen eftersom felet anses ha medfört allvarlig vårdskada.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!