Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Ålmörker

väderbiten2017-08-17 10:33

Under de senaste åren har den mytomspunna ålen mest fått dystra rubriker om att beståndet håller på att "krascha". Det finns i dag bara en bråkdel ål kvar i våra vatten jämfört med för 25 år sedan. Själva leken sker borta i Saragassohavet, utanför Florida, och sedan åker de små ålynglen snålskjuts tillbaka till Europa med Golfströmmen.

Den lekmogna ålen som finns längs våra kuster och i våra vattendrag börjar sin långa resa mot Saragassohavet under hösten när den kan röra sig mer skyddad i det ökande nattmörkret. Speciellt när vi har perioder med nymåne, dvs när månen är som minst belyst, är det känt av yrkesfiskarna att vandringen och därmed ålfångsterna är som störst. Det är framförallt nymånen i augusti, september och oktober som är känd för att ge "ålmörker". Även den ökande mängden moln i atmosfären under hösten bidrar positivt till att skapa mörker nere på botten. Nästa nymåne är 21 aug. Låt oss hoppas att molnen som alla semesterfirare förbannat den här sommaren kan hjälpa våra få återstående ålar med lite extra mörker och skydd på sin lekvandring. Just nu är prognoserna på "ålarnas sida".

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om