Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Domstol: Trump måste vittna

En domare beslutade på torsdagen att den amerikanske expresidenten Donald Trump måste vittna i den pågående utredningen om misstänkt bedrägeri i företagsgruppen Trump Organization.

En domare fastslår att Donald Trump måste vittna under ed i en pågående bedrägeriutredning. Arkivbild.

En domare fastslår att Donald Trump måste vittna under ed i en pågående bedrägeriutredning. Arkivbild.

Foto: Ross D Franklin/AP/TT

USA2022-02-17 21:54

Trump har tidigare bestridit en kallelse från chefen för delstaten New Yorks justitieminister Letitia James, med krav på att han, dottern Ivanka Trump och äldste sonen Donald Trump Jr ska avlägga vittnesmål.

Domslutet som på torsdagen klubbades av delstatsdomaren Arthur Engoron innebär att samtliga tre måste inställa sig för vittnesmål under ed.

Beskedet föregicks av en två timmar lång förhandling där expresidentens advokater försökte blockera domslutet. En av dem, Alina Habba, anklagade bland annat justitieministern för att bedriva en "vendetta mot Donald Trump och hans familj".

– Om hon vill ha vittnesmål under ed från min klient så har han rätt till immunitet. Antingen får han immunitet för det han säger, eller så säger han ingenting alls, sade Ronald Fischetti, en annan av Trumps försvarare, under förhandlingen.

Letitia James anser sig ha bevis för att Trump Organization lämnat in falska värderingar på fastigheter för att kunna ta lån och tillskansa sig skattefördelar.

Beslutet väntas överklagas.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!