Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Doftsprej återkallas – kopplas till dödsfall

Hur kommer det sig att fyra personer i olika amerikanska delstater drabbades av allvarlig tropisk sjukdom – trots att ingen rest utomlands?

Doftsprejen från Better Homes & Gardens återkallas från Walmart-butiker i USA.

Doftsprejen från Better Homes & Gardens återkallas från Walmart-butiker i USA.

Foto: Walmart/CDC/AP

USA2021-10-23 07:10

Det mysteriet tror sig smittskyddsmyndigheten Centers for Disease Control and Prevention (CDC) ha löst. De kopplar fallen till en rumssprej som har importerats från Indien.

De fyra som insjuknade bodde i Georgia, Kansas, Minnesota och Texas. Två av dem – varav ett barn – har avlidit.

Utredare upptäckte samma typ av bakterier som orsakar infektionssjukdomen melioidos i en sprejflaska i en av de drabbades hem. CDC genomför tester för att bekräfta att bakterierna i flaskan är från samma stam som har upptäckts hos de fyra patienterna. Tidigare labbprover har visat att infektionsfallen är nära besläktade.

Aromaterapisprejen har sålts på butikskedjan Walmart, som återkallat 3 900 flaskor.

Melioidos är sällsynt i USA, med omkring tolv inrapporterade fall om året.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!