Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Al Jazeera-chef gripen i Sudan

Chefen för nyhetskanalen Al Jazeeras filial i Sudan har gripits av sudanesiska säkerhetsstyrkor. Gripandet sker efter massprotester då minst sex personer dödades.

Demonstrationer mot militärregimen i Khartum under lördagen.

Demonstrationer mot militärregimen i Khartum under lördagen.

Foto: Marwan Ali/AP/TT

Sudan2021-11-14 08:55

Tv-bolaget skriver på Twitter att säkerhetsstyrkor gjort en razzia i Al-Musallami al-Kabbashis hem under söndagen, men har i övrigt ingen mer information kring gripandet.

Protester har pågått i landet sedan militärkuppen i slutet av oktober och ökade i styrka efter att kuppledaren, general Abdel Fattah al-Burhan, på fredagen skärpte militärens makt trots vaga löften om att återinföra demokratiskt styre.

Tusentals personer demonstrerade i Sudans största städer på lördagen efter uppmaningar om massprotester från den från prodemokratiska koalitionen i landet.

Sex personer dödades, enligt en läkarorganisation i Sudan. Två av dem som miste livet i sammandrabbningar med säkerhetsstyrkor var tonåringar, rapporterar AFP. Många demonstranter skadades då säkerhetsstyrkor uppges ha avfyrat både tårgas och skjutit skarpt, främst i drabbningar i huvudstaden Khartum och systerstaden Omdurman vid Nilens strand.

Militärkuppen fördöms av en lång rad länder.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!